صفحه اصلی / گردشگری / یکصد جاذبه دیدنی ایران (۱۲) شوش دانیال
یکصد جاذبه دیدنی ایران (12) شوش دانیال-درست مصرف کنیم - آموزش همگانی - آگاهی مصرف

یکصد جاذبه دیدنی ایران (۱۲) شوش دانیال

Originally posted 2016-02-28 09:39:40.

از جمله مراکز و مناطق دیدنی و گردشگری ایران که مسافران بسیاری را – بخصوص در ایام تعطیلات نوروزی – به خود جلب می کند، شهر باستانی شوش و بناهای باشکوه آن است.
شهر شوش با ۵/۶ کیلومتر مربع مساحت ، بلندی ۸۷ متر از سطح دریا ، در فاصله هوایی ۴۷۹ کیلومتر تا تهران، قراردارد. فاصله زمینی شوش تا تهران ۷۶۶ کیلومتر، تا اهواز ۱۱۵ کیلومتر، تا دزفول ۲۴ و تا اندیمشک ۳۸ کیلومتر می باشد. حدود ۱۳۲۹ هـ.ش به بخش تبدیل شد، شهر باستانی شوش از مراکز تمدن قدیم، از معروف ترین شهرهای دنیا، پایتخت چند هزار ساله مملکت عیلام همچنین پایتخت زمستانی امپراطوری هخامنشی بوده‌است. حمزه اصفهانی شوش را چنین توصیف نموده است : شوش به معنی شهر زیبا، باصفا، خوب و لطیف. در تورات و در قاموس موسی درباره شوش آمده‌است : شوشن یا شوشان درعبری زنبق بوده، در یونان سوسنای می‌گفتند و نام های دیگرش «سوسا» و «سوس» بوده است. قسمت بزرگی از ولایت شوش و عیلام را هم «سوسیانا» یا «سوزیانا» می‌گفتند. شوش یا شوشن نام همه گیاهان تیره سنبل و زنبق و نرگس و اسپرغم به شمار می‌رود. شوش در قرون وسطی آباد و مرکزی بزرگ برای خوزستان بوده‌است که در آن روزگار چندین شهر، آبادی وحومه داشته و در آن شهر قلعه‌ای محکم و قدیمی، بازارهایی با شکوه و مسجدی با ستون های گرد وجود داشته‌است. این شهر به داشتن منسوجات ابریشمی خام، ترنج، انار و نیشکر معروف بوده‌است. آرامگاه دانیال نبی صلی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلم پیامبر خدا در شهر شوش واقع ‌است. شوش در دوره اسلامی نیز مدت ها از شهرهای پرجمعیت و پررونق بود، هنگامی که مرکز خوزستان به اهواز منتقل شد، شوش کم کم اهمیت خود را از دست داد. در طبقات پایین تر این شهر آثاری بدست آمده که باستان شناسان آن ها را مربوط به ۹۰۰۰هزار سال پیش می‌دانند.
شوش یکی از قدیمی ترین سکونت گاه های شناخته شدهی منطقه‌است، احتمالاً به سال ۴۰۰۰ پیش از میلاد پایه گذاری شده است که نخستین آثار یک دهکده ی مسکونی در آن مربوط به ۷۰۰۰ سال پیش از میلاد می باشد.
شهر باستانی شوش روزگاری مرکز برخورد دو تمدن مهم بوده که هریک به سهم خود در دیگری تأثیر داشته‌است، یکی تمدن میانرودان ودیگری تمدن عیلام. قرار گرفتن این منطقه در شمال خلیج فارس و نیز همسایگی با میانرودان در پیدایش این وضع ویژه تأثیر بسیاری داشته‌است.
شوش در دوره هخامنشیان شکوه گذشته خویش را باز یافته، چهار راه شرق و غرب گردید. با توجه به اهمیت و موقعیت جغرافیایی و سیاسی خاص شوش بود که راه های بسیاری – به ویژه راه بزرگ موسوم به «راه شاهی» – ارتباط این شهر را به نقاط گوناگون جهان برقرار کرد.

منبع :
http://susaelite.ir

این مطالب را نیز ببینید!

یکصد جاذبه دیدنی ایران (18) زیگورات چغازنبیل-درست مصرف کنیم - آموزش همگانی - آگاهی مصرف

یکصد جاذبه دیدنی ایران (۱۸) زیگورات چغازنبیل

چُغازَنبیل نیایشگاهی باستانی است که در زمان ایلام (عیلامی‌ها) و در حدود سال ۱۲۵۰ پیش از میلاد ساخته شده‌ است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *