صفحه اصلی / گردشگری / سفر خوشی با بچه های خود داشته باشید
سفر خوشی با بچه های خود داشته باشید-درست مصرف کنیم - آموزش همگانی - آگاهی مصرف

سفر خوشی با بچه های خود داشته باشید

Originally posted 2016-02-25 10:53:05.

اگر قرار است با فرزند خود سفر کنید، به شما توصیه می کنیم به این همراه کوچک خود به چشم انسانی نگاه کنید که به سفر شما بُعد تازه و متفاوتی می بخشد. توقعات خود را پایین بیاورید و سعی کنید همه چیز را آسان بگیرید.
به قول حافظ:
گفت آسان گیر بر خود کارها کز روی طبع سخت می گردد جهان بر مردمان سخت‌کوش!

در این مطلب، ۷ توصیه ای را که مادران باتجربه بیان کرده اند، برایتان نوشته ایم تا شاید کمکی برای مسافرتی راحت تر باشد.
۱. انعطاف پذیر باشید
سفر با کودکان می تواند تجربه هیجان انگیزی باشد ؛ البته اگر به این مسأله اعتقاد داشته باشید. اگر کودک مجبور باشد ساعت های طولانی در یک جا بی حرکت بنشیند و بازی یا فعالیتی انجام ندهد، حتماً حوصله اش سر خواهد رفت. بنابراین، سعی کنید در برنامه ریزی سفر حتماً حضور کودک را نیز لحاظ کنید. به طور مثال، در طول روز حتماً چند ساعتی را به بازی و سرگرمی کودک اختصاص دهید.

۲. مکان هایی را انتخاب کنید که برای همه اعضای خانواده جذابیت داشته باشد
هنگامی که کودک خود را نیز با خود به سفر می برید، باید در انتخاب مقصد، خواسته ها و نیازهای او را نیز در نظر بگیرید. مثلاً، شمال و لب دریا برای کودکان هم زیباست. از سفر کردن به مکان هایی که بسیار شلوغ هستند و گردشگران زیادی به آنجا سفر می کنند، پرهیز کنید. حتی شهرهای شمالی کشور نیز مکان هایی دارند که مملو از جمعیت است. این مکان ها برای مسافرت با کودک چندان مناسب نیست.
اگر قرار است هتل رزرو کنید، هتل هایی را انتخاب کنید که هزینه اقامت کودک رایگان است یا مثلاً هزینه صبحانه روی هزینه اتاق است.

۳. به همراه داشتن خوراکی و نوشیدنی
در همه سفرها سعی کنید تا مقدار زیادی نوشیدنی و اسنک با خود بردارید. کودکان در طول سفر اصولاً دچار کم آبی می شوند (مخصوصا در طول پرواز) و در ضمن، صبر ندارند تا سرویس غذا بیاید یا شاید غذای هواپیما را دوست نداشته باشند. اگر با ماشین شخصی خود سفر می کنید نیز بسیار مطمئن تر است که برای فرزندتان از خانه غذا تهیه کنید و همراه داشته باشید.
سعی کنید انواع میوه، سبزیجات، آب میوه، بیسکوئیت و دیگر خوراکی سالم را در طول سفر همراه داشته باشید. به یاد داشته باشید دستمال مرطوب هم همراه داشته باشید تا دست و صورت کودک را راحت تمیز کنید.

۴. در طول مسیر بارها توقف داشته باشید
وقتی بچه همراه شماست، باید مسیر سفر را طوری برنامه ریزی کنید که در طول آن بارها توقف کنید تا کودک دستشویی برود، کمی فعالیت داشته باشد و انرژی کسب کند. در غیر این صورت اعصاب خودتان خورد خواهد شد. زیرا کودکان در طول سفرهای طولانی بسیار سریع خسته می شوند و اعتراض خود را با گریه، بهانه گیری، جیغ زدن و … نشان می دهند. برای بازی در جاده، چند توپ پلاستیکی و کتاب به همراه داشته باشید تا باعث سرگرمی کودک شوند.
سعی کنید هنگام توقف، در مکان های سرسبز بایستید و خودتان هم زیر اندازی پهن کنید و یک چایی بنوشید.

۵. به امنیت کودک فکر کنید
هنگام جمع کردن وسایل کودک حتماً جعبه کمک های اولیه کودکان را نیز بردارید. یا هنگام سفر با خودروی شخصی، از سالم و امن بودن صندلی کودک مطمئن شوید. روی پنجره ای که صندلی کودک در کنار آن قرار دارد، پرده محافظ نور آفتاب نصب کنید تا نور خورشید کودک را اذیت نکند.
تا حد امکان در طول سفر لباس های روشن برای کودک برندارید زیرا خیلی سریع کثیف می شوند و هر نوع لکه ای را به راحتی نشان می دهند.
یک کارت مشخصات و نشانی خود را داخل کیف کودک قرار دهید. عکسی از او را نیز در کیف خود داشته باشید.

۶. جمع کردن ساک
برای کودک خود باید انواع وسایل بازی، لباس، کفش و کتاب جمع آوری کنید. کرم ضدآفتاب، کلاه، پلاستیک، دارو و جعبه کمک های اولیه همه وسایلی هستند که باید برای کودک به همراه داشته باشید.
بهتر است اسباب بازی های زیادی برای او جمع کنید و هر کدام را در زمان های مختلف به او بدهید تا هیجان زده و شاد شود.

۷. برای سفر تمرین داشته باشید
برای این که کودک به سفر عادت پیدا کند، سعی کنید آخر هفته ها مسافرت های کوتاه به اطراف شهر داشته باشید. این مسأله به خود شما هم کمک می کند تا از کارهای لازم و وسایل موردنیاز آگاهی بیشتری پیدا کنید. به این ترتیب، متوجه می شوید کودک تا چند ساعت می تواند بدون بهانه گیری روی صندلی خود بنشیند. یا بخوابد. چه نوع خوراکی هایی برای او باید آماده کنید و چه اسباب بازی هایی موجب خوشحالی او می شوند.

این مطالب را نیز ببینید!

یکصد جاذبه دیدنی ایران (11) مجموعه کاخ های نیاوران-درست مصرف کنیم - آموزش همگانی - آگاهی مصرف

یکصد جاذبه دیدنی ایران (۱۱) مجموعه کاخ های نیاوران

مجموعه کاخ های نیاوران از جاذبه های گردشگری کشور است که مورد استقبال و بازدید بسیاری از گردشگران و مسافران خارجی و ایرانی قرار می گیرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *