صفحه اصلی / بیشتر بدانیم... / ورزش همگانی چه تأثیری در رفتار مردم دارد؟
ورزش همگانی و تأثیر آن در رفتار های مردم- پایگاه اینترنتی دانستنی ایران

ورزش همگانی چه تأثیری در رفتار مردم دارد؟

#ورزش_همگانی #دانستنی #بیشتر_بدانیم

ورزش همگانی چه تأثیری در رفتار مردم دارد؟ این سؤالی است که در ابتدای گفت و گو در باره اهمیت ورزش همگانی به ذهن می رسد. وضعیت موجود در جوامع انسانی و پیش آمد های اقتصادی و فرهنگی در جامعه و پایین آمدن تعاملات انسانی و با در نظر گرفتن پیشرفت تکنولوژی (تماس و تعامل مجازی) و تمرکز خاص بر درآمد هر چه بیشتر بین مردم و کم تحرکی یا نداشتن تحرک مناسب ، ورزش همگانی را یک امر بدیهی و لازم الاجراء ترسیم کرده است.

ورزش همگانی یا ورزش قهرمانی

در جامعه ما فضای حاکم بر ورزش به گونه ای است که آنچه بیشتر در ذهن نقش می بندد بعد قهرمانی آن است. توجه بیش از اندازه به کسب مدال و مقام و از طریق آن دستیابی به ثروت، شهرت و اعتبار اجتماعی منجر به کم رنگ شدن ورزش عمومی در جامعه شده است.

تجربه نشان داده است وقت کم و هزینه بالای در ورزش حرفه ای و نیمه حرفه ای برای آحاد جامعه ، فرصت استفاده را از بعضی اقشار گرفته که در اینجا نقش همگانی  ورزش روشن و مبین می شود.

با توجه به تأییدات و تأکیدات مقام معظم رهبری(مد ظله العالی) که در ابتدای سال ۱۳۸۹ بر همگانی کردن ورزش با توجه به حذف شدن معاونت همگانی از ساختار سازمان تربیت و بدنی به منظور توجه بیش از پیش به امر ورزش در ساختار وزارتی جدید و انجام پژوهشی جامع نگر را لازم می کند.

در سال های اولیه پس از انقلاب به جنبه همگانی ورزش توجه زیادتری می شد و ورزش قهرمانی تقریباً ازدستور کار خارج شده و قهرمان پروری محکوم گردید. رویکرد ورزش همگانی مقامات ورزش کشور را بر آن داشت تا اعلام کنند: «ورزش باید در جهتی سوق داده شود که ورزش قهرمانی نتیجه و ثمره ورزش همگانی باشد» . اما در سال های اخیر توجه به ورزش قهرمانی بیش از هر چیز، نشان دهنده افراط و تفریطی است که در عرصه ورزش دچار آن شده ایم و هنوز هم بیشترین تبلیغات در جهت ورزش قهرمانی به کار می رود و برنامه مشخصی برای عمومی کردن ورزش اجرا نشده است.

نقش مبرم ورزش همگانی در فضای اجتماعی جامعه بدین گونه است که کمک شایانی در آرامش اجتماعی و همرنگی و یکپارچگی مردم برای زندگی بهتر در جامعه را  ایفا می کند.

چکیده:

نقش پررنگ ورزش همگانی در جامعه مشهود و مشخص است و با ید این باور را داشت که باید ورزش حرفه ای و قهرمانی از درون ورزش عمومی (همگانی)بیرون بیاید و باید این مطلب را بدانیم که استعداد برتر در ورزش را زمانی می توان کشف کرد که گستره ورزش را در بین جامعه پهن کرد و می توان به آرمان و هدف های تعالی دست یافت.

منبع: هیأت ورزش های همگانی استان تهران

این مطالب را نیز ببینید!

ابداع برف‌ پاک کن‌هایی که برف را آب می‌کنند

شرکت خودروسازی "لینکلن" برف‌پاک کن‌های گرمایی ساخته است که همزمان با برف روبی از شیشه خودرو، آن را با گرما آب می‌کند تا رانندگی ساده‌تر و ایمن‌تری را فراهم کند. به گزارش ایسنا و به نقل از پاپیولار ساینس، اگر در جایی سرد و برفی زندگی می‌کنید و صاحب یک خودرو نیز هستید، اکنون با شروع زمستان زمان بسیار خوبی برای فکر کردن در مورد نحوه برف روبی شیشه جلوی خودرو است. تیغه‌های برف پاک کن در این راه موثرترین چیزهایی هستند که به کمک شما می‌آیند، اما اگر آنها نتوانند شیشه جلو خودرو را به خوبی پاک کنند، شما را به خطر می‌اندازند. اکنون "لینکلن" تیغه‌های برف پاک کن خلاقانه‌ای طراحی کرده است که همزمان با کنار زدن برف‌ها از گرما هم برای آب کردن آنها و جلوگیری از یخ زدن آب باران و برف روی شیشه استفاده می‌کند. "جفری جانسون" مهندس توسعه این برف پاک کن توضیح می‌دهد که هر تیغه حاوی نواری از فویل فلزی نازک است که به منبع انرژی متصل است. این نوار، مقاوم و غیررسانا است، به این معنی که وقتی جریان برق از آن عبور می‌کند، داغ می‌شود و دقیقاً بالای لاستیک برف پاک کن وصل می‌شود تا گرما را در آن پخش کند. وی افزود: این نوار فلزی، لاستیک را نرم و گرم نگه می‌دارد، بنابراین می‌تواند بدون مشکل شیشه را تمیز و گرم کند و به طور چشمگیری توانایی برف پاک کن را بهبود بخشد. به گفته لینکلن، این برف پاک کن گرمایی می‌تواند برف و باران یخ زده روی شیشه را ذوب کند و یخ زدگی شیشه جلوی خودرو را تنها طی چهار دقیقه برطرف کند. همچنین مشتریان برای تعویض، دیگر نیازی به تعویض کل تیغه برف پاک کن همراه با نوار گرمایشی ندارند، بلکه بخش لاستیکی آن به راحتی بیرون کشیده می‌شود و قابل تعویض می‌باشد. شرکت لینکلن کل سیستم را به صورت خودکار ساخته است، به این ترتیب گرمایش بسته به میزان سرد بودن هوای خارج از خودرو در طول زمان‌های مختلف تنظیم می‌شود. دومین ویژگی که لینکلن به این برف پاک کن اضافه کرده، نحوه پاشیدن آب و مایع شیشه پاک کن روی شیشه است. به طور معمول راننده هر بار که می‌خواهد شیشه را تمیز کند با کشیدن دسته راهنما پشت فرمان شاهد پاشیدن آب از سوراخ‌های تعبیه شده روی کاپوت به روی شیشه است، اما در سیستم ابداعی "لینکلن" که در خودروی "۲۰۲۰ Aviator" به کار گرفته شده، آب و مایع شیشه پاک کن از طریق ۳۸ و ۴۲ سوراخ روی برف پاک کن که با برش لیزری بر روی پره‌ها ایجاد شده است، به روی شیشه پاشیده می‌شوند. به گفته لینکلن، این کار می‌تواند تا ۵۰ درصد از آب کمتری استفاده کند.(لینکلن تنها نیست. مرسدس نیز دارای سیستم برف پاک کن شیشه جلو است که مایع را از طریق سوراخ‌های برش لیزری در پره‌ها می‌پاشد. انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *