صفحه اصلی / آموزش عالی / مهمترین موانع پیشبرد دیپلماسی علمی میان ایران و جهان عرب

مهمترین موانع پیشبرد دیپلماسی علمی میان ایران و جهان عرب

دیپلماسی علمی

ایسنا/خراسان رضوی دستیار ارشد رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی گفت: امروزه عدم درک درست از نقش و جایگاه دانشگاه‌ها در روابط خارجی در کشورهای اسلامی، ضعف در سیاست‌گذاری داخلی کشورها برای ترسیم نقشه راه ارتباطات بین‌المللی نهادهای علمی و عدم وجود شبکه ارتباطی مستمر میان نخبگان علمی این کشورها به عنوان مهمترین موانع پیشبرد دیپلماسی علمی میان ایران و جهان عرب است.

محمدمهدی ایمانی پور، امروز سوم دی ماه در چهارمین مجمع دانشگاه‌های ایران و جهان عرب با موضوع «آینده پژوهی جایگاه دانشگاه‌های ایران و جهان عرب در توسعه جهان اسلام» که در دانشکده ادبیات دانشگاه فردوسی مشهد در حال برگزاری است، اظهار کرد: مقاصد سیاسی، امنیتی و اقتصادی همواره از مهمترین اهداف کشورها در تدوین سیاست‌های خارجی است و برای تحصیل این مقاصد، کشورها به صورت سنتی نوعی دیپلماسی مبتنی بر ابزارهای سیاسی، اقتصادی و امنیتی را در پیش می‌گیرند.

وی افزود: در دهه‌های اخیر رویکردهای جدیدی در دیپلماسی مطرح شد که تاکید بیشتر آن بر ابزارهای علمی و فرهنگی است. امروزه با انواع مختلف دیپلماسی مواجه هستیم که یکی از انواع آن دیپلماسی علمی است و ماحصل آن این است که جوامع علمی به عنوان کنشگران اصلی روابط خارجی می‌توانند در تغییرات شناخت فرهنگی، سیاسی و اجتماعی مؤثر واقع شوند.

دستیار ارشد رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، بیان کرد: امروزه نمی‌توان از نقش دیپلماسی علمی در افزایش قدرت کشورها در عرصه بین‌الملل غافل بود. دیپلماسی علمی دارای سه رویکرد است؛ اول اینکه علم در خدمت دیپلماسی است، دوم اینکه دیپلماسی برای علم به کار گرفته می‌شود و در پایان علم منبع قدرت نرم یک کشور در نظر گرفته می‌شود.

ایمانی‌پور خاطرنشان کرد: در رویکرد اول علم به خدمت سیاست خارجی درآمده و زمینه گفت‌وگوی سیاسی را فراهم می‌کند، در رویکرد دوم سیاست به خدمت علم آمده و زمینه گسترش گفت‌وگوی علمی را فراهم می‌کند و در نهایت در رویکرد سوم ظرفیت علم و فناوری در یک کشور سبب افزایش نقش‌آفرینی و حل و فصل مسائل داخلی، بین‌المللی و منطقه‌ای می‌شود.

وی اضافه کرد: با این رویکرد، دیپلماسی علمی گامی در جهت بهبود و توسعه کشورها در عرصه بین‌الملل است. در میان ابعاد دیپلماسی علمی، بعد استفاده از دیپلماسی علم در شناخت، تقارب و فهم ارزش‌های فرهنگی مشترک است که سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در چارچوب ماموریت‌های خود آن را پیگیری می‌کند و از هر رویدادی در این مسیر حمایت می‌کند.

دستیار ارشد ریاست سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، تصریح کرد: تاریخ علمی مشترک یکی از ظرفیت‌های استفاده از دیپلماسی علمی میان کشورهای ایران و عراق است. امروزه عدم درک درست از نقش و جایگاه دانشگاه‌ها در روابط خارجی در کشورهای اسلامی، ضعف در سیاست‌گذاری داخلی کشورها برای ترسیم نقشه راه ارتباطات بین‌المللی نهادهای علمی و عدم وجود شبکه ارتباطی مستمر میان نخبگان علمی این کشورها به عنوان مهمترین موانع پیشبرد دیپلماسی علمی میان ایران و جهان عرب است.

ایمانی‌پور گفت: هنگامه‌ای که جهان اسلام در آن به سر می‌برد بسیار خطرناک است و دشمنان برآنند تا با ایجاد بدبینی، نفرت‌پراکنی و تفرقه، وحدت ایمانی ما را دچار اختلاف کنند و آنچه در منطقه در حال رخ دادن است، تلاش برای تجزیه کشورهای بزرگ اسلامی است. در این مرحله شناخت و تقویت ریشه‌های وحدت بخش جهان اسلام با استفاده از الگوی گفت‌وگو از طریق علم و دانایی با تکیه بر اندیشه و عقلانیت نخبگان دانشگاهی می‌تواند مؤثر و راهگشای این فضای غبارآلود باشد.

انتهای پیام

این مطالب را نیز ببینید!

کمک فناوری رباتیک به دختر معلول انگلیسی

یک دانش‌آموز دختر انگلیسی که با دست راست معلول به دنیا آمده بود، اولین دست بیونیک خود را استفاده کرد. به گزارش ایسنا و به نقل از دیلی‌میل، "هالی لاندز"( Hollie Lownds) دختر ۱۱ ساله‌ای است که در زمان تولد بدون دست راست به دنیا آمد. این دختر در ماه سپتامبر یک دست بیونیک دریافت کرد که مانند دست شخصیت کارتونی "مرد آهنی" است و ۵ هزار پوند قیمت دارد. استفاده از این دست بیونیک در دست این کودک به وی اجازه می‌دهد به راحتی با کارد و چنگال غذا بخورد، موهای خود را شانه کند و برای اولین بار در زندگی خود دوچرخه‌سواری را تجربه کند. این کودک می‌تواند برای اولین بار در طول عمرش، هدایای کریسمس خود را با دو دست خودش باز کند که به همین خاطر بسیار هیجان‌زده است. پزشکان در هفته بیستم بارداری مادر هالی به وی اطلاع دادند که فرزندش دست راست خود را از دست داده است که علت هم برای پزشکان مشخص نبود. از بدو تولد، این کودک بازوی مصنوعی نداشت و سعی می‌کرد از آرنج خود برای باز کردن در و یا برخی دیگر از کارها استفاده کند. نبود دست راست، این کودک را مجبور کرد که به ناچار از دست چپ خود استفاده کند و در مدرسه و به هنگام نوشتن دست چپ خود را بکار گیرد. بازوی بیونیک که در دست این کودک استفاده می‌شود، حاوی الکترودهایی است که سیگنال‌های برقی کوچک را از عضلات کاربر تشخیص می‌دهند. این سیگنال‌ها سبب فعال شدن حرکت در آن اندام مصنوعی می‌شوند. این بازوی بیونیک توسط شرکت "Open Bionics" ساخته شده و توسط یک خیر ناشناس به این خانواده اهدا شده است. والدین هالی لاندز گفته‌اند که فرزندشان به داشتن این دست رباتیک افتخار می‌کنند و این احساس در دوستان هالی نیز به وجود آمده است. ولی به دلیل اینکه هالی تاکنون از دست راست خود استفاده نکرده و ماهیچه‌های دست راستش ضعیف است،‌ پس از یک ساعت کار با دست راستش که با استفاده از این بازوی بیونیک صورت می گیرد، سبب می‌شود هالی در دست راست خود احساس خستگی کند. با توجه به اینکه هالی در سن رشد است، در آینده باید یک دست بیونیک دیگر برای دست راست خود تهیه کند. انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *