صفحه اصلی / آموزش عالی / تاثیر منفی نپیوستن به ‌FATF بر تعاملات علمی و آموزشی

تاثیر منفی نپیوستن به ‌FATF بر تعاملات علمی و آموزشی

FATF

رییس دانشگاه فنی و حرفه‌ای با تاکید بر اینکه در تعاملات بین‌المللی با موانعی مواجهیم،‌ گفت: قطعاً نپیوستن به ‌FATF بر روند تعاملات علمی و آموزشی دانشگاه‌ها تاثیر منفی خواهد گذاشت و مسئولان شرایط توسعه این مراودات را فراهم کنند.

دکتر ابراهیم صالحی عمران در گفت و گو با ایسنا ضمن بیان این مطلب با اشاره به تاثیر منفی تحریم‌ها بر مراودات بین‌المللی دانشگاه‌ها، اظهار کرد: گروه اول از مربیان دانشگاه فنی و حرفه‌ای به منظور آموزش دوره‌های مهارت آموزی به کشور آلمان اعزام شدند و گروه دوم نیز به زودی عازم این کشور خواهند شد.

وی با تاکید بر اینکه به توسعه تعاملات بین‌المللی اعتقاد دارد، گفت: نمی شود بین دانشگاه‌ها با دانشگاه های خارجی دیوار کشید باید رفت و آمد داشته باشیم و تعاملات مختلفی در حوزه‌های علمی، آموزشی و غیره بین کشورها وجود داشته باشد که متاسفانه جو مسمومی شکل می گیرد که بر این تعاملات تاثیر منفی می گذارد.

رییس دانشگاه فنی و حرفه‌ای خاطر نشان کرد: بارها سیاستمداران ما تاکید نمودند که معتقد به شکل گیری تعاملات بین‌المللی هستند که البته رابطه بر اساس گفت و گوی متقابل در قانون اساسی کشور نیز به عنوان یک امر بدیهی پذیرفته شده است.

دکتر صالحی عمران بر موانع شکل گیری تعاملات بین‌المللی اشاره کرد و گفت: تحریم‌ها و نپیوستن به FATF بر تعاملات بین‌المللی دانشگاه‌ها تاثیر منفی خواهد گذاشت و با توجه به اینکه در کشورهایی نظیر آلمان بیشتر تعاملات علمی و آموزشی از طریق شرکت‌های خصوصی پیگیری می شود و درگیری این بخش بیشتر است قاعدتا منافع آنها ایجاب می کند که به تحریم‌ها نیز توجه کرده و با محدودیت با ما برخورد خواهند کرد.

وی خاطرنشان کرد: در حال حاضر اعضای هیات علمی ما اگر بخواهند در همایش‌ها،‌کنفرانس‌ها و گردهمایی های خارجی شرکت کنند نیازمند تعاملات مالی برای رزو هتل و یا ثبت نام در این مراسمات هستند، اما تحریم ها و حتی عدم تصویب معاهده فوق دردسرهایی را برای آنها ایجاد خواهند کرد و به راحتی نمی توانند پول را به حساب‌های خارجی واریز کرد اما با این حال ما نباید خودمات را در حصار قرار بدهیم بلکه باید برای شکل گیری این تعاملات و رفع موانع تلاش بیشتری داشته باشیم.

رییس دانشگاه فنی و حرفه ای تاکید کرد: این دانشگاه علاوه بر کشور آلمان با کشورهای فرانسه، رومانی و لبنان نیز تفاهم نامه ایجاد کرده است. اما ارتباط ما با کشور فرانسه به دلیل یک سری موانع، هنوز اجرایی نشده است. اگر چه هزینه های بالای این تعاملات نیز بر روند اجرایی کردن آن بی تاثیر نیست.

دکتر صالحی عمران افزود: قرار بر این بود که با دانشگاه سوربن فرانسه در حوزه آموزش های آزاد همکاری داشته باشیم که تلاش می کنیم این قرارداد اجرایی شود و دانشگاه رومانی نیز متعهد شده در رشته مکانیک اتومبیل به مربیان ما آموزش بدهد.

وی در پایان تاکید کرد: مسئولان شرایط را برای توسعه روابط بین‌الملل به ویژه امور علمی و دانشگاهی فراهم کنند ما به این نوع تعاملات بیشتر احتیاج داریم چرا که تحولات علمی وجود دارد و ما باید این موضوع را بپذیریم که تقویت این تعاملات می تواند منشأ اثر مثبت در دانشگاه ها شود در عین حال نیز وجود برخی موانع نباید دلیلی برای این موضوع باشد که دانشگاه ها تحقیقات مستقلی در این زمینه انجام ندهند.

انتهای پیام

این مطالب را نیز ببینید!

ابداع برف‌ پاک کن‌هایی که برف را آب می‌کنند

شرکت خودروسازی "لینکلن" برف‌پاک کن‌های گرمایی ساخته است که همزمان با برف روبی از شیشه خودرو، آن را با گرما آب می‌کند تا رانندگی ساده‌تر و ایمن‌تری را فراهم کند. به گزارش ایسنا و به نقل از پاپیولار ساینس، اگر در جایی سرد و برفی زندگی می‌کنید و صاحب یک خودرو نیز هستید، اکنون با شروع زمستان زمان بسیار خوبی برای فکر کردن در مورد نحوه برف روبی شیشه جلوی خودرو است. تیغه‌های برف پاک کن در این راه موثرترین چیزهایی هستند که به کمک شما می‌آیند، اما اگر آنها نتوانند شیشه جلو خودرو را به خوبی پاک کنند، شما را به خطر می‌اندازند. اکنون "لینکلن" تیغه‌های برف پاک کن خلاقانه‌ای طراحی کرده است که همزمان با کنار زدن برف‌ها از گرما هم برای آب کردن آنها و جلوگیری از یخ زدن آب باران و برف روی شیشه استفاده می‌کند. "جفری جانسون" مهندس توسعه این برف پاک کن توضیح می‌دهد که هر تیغه حاوی نواری از فویل فلزی نازک است که به منبع انرژی متصل است. این نوار، مقاوم و غیررسانا است، به این معنی که وقتی جریان برق از آن عبور می‌کند، داغ می‌شود و دقیقاً بالای لاستیک برف پاک کن وصل می‌شود تا گرما را در آن پخش کند. وی افزود: این نوار فلزی، لاستیک را نرم و گرم نگه می‌دارد، بنابراین می‌تواند بدون مشکل شیشه را تمیز و گرم کند و به طور چشمگیری توانایی برف پاک کن را بهبود بخشد. به گفته لینکلن، این برف پاک کن گرمایی می‌تواند برف و باران یخ زده روی شیشه را ذوب کند و یخ زدگی شیشه جلوی خودرو را تنها طی چهار دقیقه برطرف کند. همچنین مشتریان برای تعویض، دیگر نیازی به تعویض کل تیغه برف پاک کن همراه با نوار گرمایشی ندارند، بلکه بخش لاستیکی آن به راحتی بیرون کشیده می‌شود و قابل تعویض می‌باشد. شرکت لینکلن کل سیستم را به صورت خودکار ساخته است، به این ترتیب گرمایش بسته به میزان سرد بودن هوای خارج از خودرو در طول زمان‌های مختلف تنظیم می‌شود. دومین ویژگی که لینکلن به این برف پاک کن اضافه کرده، نحوه پاشیدن آب و مایع شیشه پاک کن روی شیشه است. به طور معمول راننده هر بار که می‌خواهد شیشه را تمیز کند با کشیدن دسته راهنما پشت فرمان شاهد پاشیدن آب از سوراخ‌های تعبیه شده روی کاپوت به روی شیشه است، اما در سیستم ابداعی "لینکلن" که در خودروی "۲۰۲۰ Aviator" به کار گرفته شده، آب و مایع شیشه پاک کن از طریق ۳۸ و ۴۲ سوراخ روی برف پاک کن که با برش لیزری بر روی پره‌ها ایجاد شده است، به روی شیشه پاشیده می‌شوند. به گفته لینکلن، این کار می‌تواند تا ۵۰ درصد از آب کمتری استفاده کند.(لینکلن تنها نیست. مرسدس نیز دارای سیستم برف پاک کن شیشه جلو است که مایع را از طریق سوراخ‌های برش لیزری در پره‌ها می‌پاشد. انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *