صفحه اصلی / اجتماعی / واکسن آنفلوانزا خوب است یا بد

واکسن آنفلوانزا خوب است یا بد

دانستنی آنلاین:رئیس جامعه پزشکان متخصص داخلی ایران گفت:تزریق واکسن آنفلوانزا برای کودکان و مادران باردار تاکید کرد و افزود: آنفلوانزا همه گیری دارد و می تواند به یکباره جمعیت زیادی را گرفتار کند. از همین رو، لازم است که این واکسن برای گروه های پر خطر تزریق شود.

به گزارش پایگاه خبری دانستنی آنلاین،ایرج خسرونیا، با عنوان این مطلب که واکسن آنفلوانزا در تمام دنیا استفاده می شود، به خبرنگار مهر، گفت: تزریق این واکسن به خصوص برای افراد سالمند، افرادی که بیماری های مزمن و تضعیف کننده سیستم ایمنی بدن را دارند، مثل ایدز، سرطان، دیابت و…، باید حتما این واکسن را بزنند.همچنین بر تزریق واکسن آنفلوانزا برای کودکان و مادران باردار تاکید کرد و افزود: آنفلوانزا همه گیری دارد و می تواند به یکباره جمعیت زیادی را گرفتار کند. از همین رو، لازم است که این واکسن برای گروه های پر خطر تزریق شود.

خسرونیا با عنوان این مطلب که آنفلوانزا می تواند کشنده هم باشد، گفت: این ویروس در ابتدا به شکل سرماخوردگی بروز می کند، اما عوارض آن به تدریج سخت تر از سرماخوردگی است.

رئیس جامعه پزشکان متخصص داخلی ایران، با تاکید بر تزریق این واکسن برای افرادی بالای ۷۰ سال، تصریح کرد: بسیاری از این افراد با ابتلا به آنفلوانزا بستری می شوند و بعد فوت می کنند.

وی ادامه داد: اینکه شایعه کنیم این واکسن هیچ ضرورتی ندارد، حرف درستی نیست و ما باید بتوانیم از شدت عوارض آنفلوانزا با واکسن آن، جلوگیری کنیم.

خسرونیا، به کیفیت واکسن های آنفلوانزا اشاره کرد و گفت: بعضی واکسن ها که در کشورهای جهان سوم ساخته می شود، ثابت شده در بعضی افراد ایجاد مشکل و عارضه کرده است. از نظر بنده که یک پزشک هستم، استفاده از واکسن آنفلوانزا برای همه خوب است، اما برای گروه های پرخطر، واجب است.

رئیس جامعه پزشکان متخصص داخلی ایران، با عنوان این مطلب که واکسن آنفلوانزا موجب تضعیف ویروس ها می شود، گفت: این واکسن همه ویروس ها را در نمی گیرد، اما همان مقدار هم که باعث تضعیف ویروس ها شود، کافی است.

خسرونیا با اشاره به شروع فصل پاییز و سرد و گرم شدن هوا، افزود: بهتر است که افراد برای تزریق این واکسن اقدام کنند. با توجه به اینکه مدارس هم باز شده است، اگر یک دانش آموز مبتلا شود، بقیه هم کلاسی های خودش را مبتلا خواهد کرد و این دانش آموزان، ویروس را به خانواده خود منتقل می کنند و به این صورت، باعث همه گیری این ویروس می شویم.

در همین حال، مسعود مردانی عضو کمیته کشوری آنفلوانزا و متخصص بیماری های عفونی، گفته است که در حال حاضر ۲ نوع واکسن سه و چهار ظرفیتی آنفلوانزا در بازار موجود است. این ۲ نوع واکسن نسبت به هم برتری ندارند، ولی در واکسن چهار ظرفیتی یک نوع ویروس بیشتر است، بنابراین افرادی که در معرض خطر هستند، بهتر است که از نوع چهار ظرفیتی استفاده کنند.این موضوع را هم مورد تاکید قرار داده است که فرآیند دریافت واکسن آنفلوانزا در کودکان زیر سه سال همانند سایر گروه‌ها است و همان یک نوبت تزریق حتی برای اولین بار کافی است.

این مطالب را نیز ببینید!

پیامدهای آلودگی هوا برای بیماران مزمن تنفسی

بیماری مزمن انسدادی ریوی یا COPD، بیماری‌ است که با محدودیت جریان هوا همراه است و انسداد جریان هوا همراه با افزایش واکنش به آن منجر به باریک شدن راه‌های هوایی محیطی، محدودیت در جریان هوا و تغییر عروق ریوی می‌شود. به گزارش ایسنا، تنگی نفس، سرفه، ‌ افزایش کار تنفسی و کاهش وزن از علائم این بیماری است. همچنین علاوه بر تاثیراتی که آلودگی هوا می‌تواند بر بیماران مزمن انسداد ریوی داشته باشد، مصرف سیگار یکی از مهم‌ترین عوامل ایجاد کننده این بیماری است. عوامل دیگر خطرزای بیماری شامل زمینه‌های ارثی، ‌ تماس شغلی با غلات، پنبه، ‌ زغال‌سنگ و ... است که می‌تواند عوارض متعددی داشته باشد. مهم‌ترین عارضه‌ COPD، نارسایی تنفسی است که می‌تواند منجر به بیماری پنومونی نیز شود. بنابر اعلام روابط عمومی بیمارستان بهارلو، توجه کافی به خواب و استراحت، تغذیه صحیح و رعایت آداب تنفسی می‌تواند در بهبود بیماری و علائم آن موثر باشد. دور کردن عوامل استرس‌زا از بیمار، استفاده از تهویه مناسب در محل زندگی بیمار، ‌ عدم مصرف مخدرها و مسکن‌ها، تنظیم ساعات خواب و استراحت، مصرف مواد غذایی پرکالری و پر پروتئین، افزایش تعداد وعده‌های غذایی به شرطی که حجم غذای مصرفی در وعده‌ها کاهش یابد، عدم مصرف غذاهای نفاخ مانند کلم و بادنجان، ‌ عدم مصرف چای، قهوه، الکل، نوشابه، ادویه، ‌ نمک، سیگار و قلیان، افزایش مصرف مایعات و... همگی از نکاتی است که در بهبود علائم بیمای موثر خواهد بود. همچنین به کسانی که مدفوع چرب دارند توصیه می‌شود ویتامین‌های A، D و E مصرف کنند. این درحالی است که رعایت بهداشت دهان و دندان نیز از نکات حائز اهمیت است. بیمار مبتلا به بیماری مزمن انسداد ریوی بویژه در شرایط هوای آلوده برای بهبود وضعیت تنفسی خود لازم است دمِ آهسته همراه با بازدم طولانی در وضعیت خم شده به جلو با لب‌های غنچه شده انجام دهند. همچنین استفاده از دستگاه بخور به حفظ رطوبت محیط کمک می‌کند. قرار گرفتن در محیط‌های شلوغ و سربسته، ‌ مجاورت با افراد سرما خورده و قرار گرفتن در گرما و سرمای زیاد مناسب نیست؛ چراکه منجر به افزایش خلط و تنگی نفس می‌شود. تغییر هر علامتی در بیمار شامل تغییر در رنگ و مقدار خلط، ‌ افزایش سرفه، افزایش تنگی نفس، ‌ ورم اندام‌ها، ‌ تب و... باید به اطلاع پزشک برسد. انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *