صفحه اصلی / اجتماعی / پزشک عمومی مجاز به درج ۳ عنوان در تابلوست

پزشک عمومی مجاز به درج ۳ عنوان در تابلوست

دانستنی آنلاین:رئیس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت گفت: پزشکان عمومی طبق قانون در تابلوی خود مجاز به نوشتن سه عنوان هستند.

به گزارش پایگاه خبری دانستنی آنلاین، ماجرا از مشاهده یک تابلو شروع شد؛ تابلویی که در آن سه تخصص «قلب‌وعروق،نازائی و طب‌سنتی» درج شده بود؛ سوال اینجا بود که مگر یک پزشک می‌تواند این سه تخصص متفاوت را باهم داشته باشد؟

کیانوش جهانپور، رئیس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت با اشاره به برخی از تابلو‌های نصب شده بر سر در مطب‌های برخی پزشکان عمومی، گفت: پزشکان عمومی طبق قانون در تابلوی خود مجاز به نوشتن سه عنوان هستند.

وی ادامه داد: درج قلب و عروق و طب سنتی در تابلو‌های پزشکان عمومی مشکلی نداشته و تخلفی نیز به شمار نمی‌رود.

جهانپور با تاکید بر اینکه اغلب پزشکان عمومی نسبت به درج داخلی، اطفال، پوست یا عفونی در تابلو‌های خود اقدام می‌کنند، تصریح کرد: پزشک عمومی می‌تواند سه عنوان تخصصی بدون ذکر لفظ تخصص یا درمانگر در تابلوی ورودی مطب خود نصب کند.

رئیس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت یادآور شد: درج عنوان درمان نازایی در تابلو‌های پزشکان عمومی متداول نیست.

این مطالب را نیز ببینید!

پیامدهای آلودگی هوا برای بیماران مزمن تنفسی

بیماری مزمن انسدادی ریوی یا COPD، بیماری‌ است که با محدودیت جریان هوا همراه است و انسداد جریان هوا همراه با افزایش واکنش به آن منجر به باریک شدن راه‌های هوایی محیطی، محدودیت در جریان هوا و تغییر عروق ریوی می‌شود. به گزارش ایسنا، تنگی نفس، سرفه، ‌ افزایش کار تنفسی و کاهش وزن از علائم این بیماری است. همچنین علاوه بر تاثیراتی که آلودگی هوا می‌تواند بر بیماران مزمن انسداد ریوی داشته باشد، مصرف سیگار یکی از مهم‌ترین عوامل ایجاد کننده این بیماری است. عوامل دیگر خطرزای بیماری شامل زمینه‌های ارثی، ‌ تماس شغلی با غلات، پنبه، ‌ زغال‌سنگ و ... است که می‌تواند عوارض متعددی داشته باشد. مهم‌ترین عارضه‌ COPD، نارسایی تنفسی است که می‌تواند منجر به بیماری پنومونی نیز شود. بنابر اعلام روابط عمومی بیمارستان بهارلو، توجه کافی به خواب و استراحت، تغذیه صحیح و رعایت آداب تنفسی می‌تواند در بهبود بیماری و علائم آن موثر باشد. دور کردن عوامل استرس‌زا از بیمار، استفاده از تهویه مناسب در محل زندگی بیمار، ‌ عدم مصرف مخدرها و مسکن‌ها، تنظیم ساعات خواب و استراحت، مصرف مواد غذایی پرکالری و پر پروتئین، افزایش تعداد وعده‌های غذایی به شرطی که حجم غذای مصرفی در وعده‌ها کاهش یابد، عدم مصرف غذاهای نفاخ مانند کلم و بادنجان، ‌ عدم مصرف چای، قهوه، الکل، نوشابه، ادویه، ‌ نمک، سیگار و قلیان، افزایش مصرف مایعات و... همگی از نکاتی است که در بهبود علائم بیمای موثر خواهد بود. همچنین به کسانی که مدفوع چرب دارند توصیه می‌شود ویتامین‌های A، D و E مصرف کنند. این درحالی است که رعایت بهداشت دهان و دندان نیز از نکات حائز اهمیت است. بیمار مبتلا به بیماری مزمن انسداد ریوی بویژه در شرایط هوای آلوده برای بهبود وضعیت تنفسی خود لازم است دمِ آهسته همراه با بازدم طولانی در وضعیت خم شده به جلو با لب‌های غنچه شده انجام دهند. همچنین استفاده از دستگاه بخور به حفظ رطوبت محیط کمک می‌کند. قرار گرفتن در محیط‌های شلوغ و سربسته، ‌ مجاورت با افراد سرما خورده و قرار گرفتن در گرما و سرمای زیاد مناسب نیست؛ چراکه منجر به افزایش خلط و تنگی نفس می‌شود. تغییر هر علامتی در بیمار شامل تغییر در رنگ و مقدار خلط، ‌ افزایش سرفه، افزایش تنگی نفس، ‌ ورم اندام‌ها، ‌ تب و... باید به اطلاع پزشک برسد. انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *