صفحه اصلی / اجتماعی / رایگان بودن پیوند اعضا و مغز استخوان

رایگان بودن پیوند اعضا و مغز استخوان

دانستنی آنلاین:معاون درمان وزارت بهداشت با بیان اینکه امروز در پیوند کبد در دنیا پیشرو هستیم،گفت: پیوند اعضا و مغز استخوان برای بیماران به صورت رایگان انجام می‌شود.

به گزارش پایگاه خبری دانستنی آنلاین،قاسم جان بابایی، معاون درمان وزیر بهداشت  در مراسم بزرگداشت روز جهانی اهدا کنندگان سلول های بنیادی اظهار داشت: پیوند اعضا در کشور به همت  دکتر «فاضل» راه اندازی شد و امروز در پیوند کبد در دنیا، پیشرو هستیم. پیوند مغز استخوان نیز به همت دکتر «قوام زاده» از سال ۶۹ در کشور راه اندازی شد و تا کنون بیش از ۱۲ هزار پیوند مغز استخوان در کشور انجام شده است.

وی تصریح کرد: اخیرا مرکز پیوند وزارت بهداشت با همکاری سازمان اورژانس کشور اقدام به انتقال هوایی و پیوند عضو کردند و در سال جاری تا کنون ۱۰ پرواز برای اهدا و پیوند قلب انجام شده و آخرین مورد این ماموریت، جمعه انجام شد که قلب برای پیوند از یک استان به تهران منتقل شد.

معاون درمان وزارت بهداشت با بیان اینکه در پیوند مغز استخوان پیشرفت‌های بسیار خوبی در کشور داشته‌ایم، افزود: همراهی نهادها، انجمن‌ها، خیرین، رسانه‌ها، هنرمندان و افراد صاحب جایگاه و نفوذ در کشور به منظور تقویت پیوند مغز استخوان ضروری است؛ چون در سالهای گذشته، پیوند مغز استخوان از خانواده بیمار یا اطرافیان وی انجام می‌شد اما به تدریج به دلیل کوچک شدن بعد خانوار، پیوند مغز استخوان به سمت تشابه ژنتیکی رفته و بانک سلول‌های بنیادی خون ساز در کشور راه اندازی شده است.

جان بابایی افزود: اهدای سلول‌های بنیادی خون ساز و تقویت بانک سلول‌های بنیادی از نظر اقتصادی برای کشور بسیار مقرون به صرفه است و از خروج ارز از کشور جلوگیری می‌کند. خوشبختانه امروز شبکه ملی اهداکنندگان سلول‌های بنیادی خون ساز در کشور ایجاد شده و این امکان وجود دارد که سلول‌های مشابه و مورد نیاز بیماران پیدا شده و پیوند انجام شود.

وی تاکید کرد: در کشور ۱۹ مرکز پیوند مغز استخوان فعالیت دارند اما مشکل ما این است که فقط ۶ تا ۷ مرکز، پیوند مغز استخوان غیرخویشاوند انجام می‌دهند و باید همه این مراکز، پیوند غیرخویشاوند را انجام داده و بانک سلول‌های بنیادی خون ساز در کشور تقویت شود.

معاون درمان وزارت بهداشت یادآور شد: وزارت بهداشت در حال حاضر تا سقف ۱۵ میلیون تومان برای تست‌های اهدای سلول‌های بنیادی خون ساز در مراحل مختلف پرداخت می‌کند و دولت در شرایط دشوار کنونی، پیوند اعضا و مغز استخوان را به صورت رایگان برای بیماران انجام می‌دهد.

جان بابایی اظهار داشت: برنامه وزارت بهداشت این است که با همکاری نهادهای مختلف از جمله معاونت علمی و فناوری ریاست جمهور، کیت‌های HLA در مرحله دوم و سوم با کمک شرکت‌های دانش بنیان در کشور  ساخته شود و بیماران نیازی به مراجعه به خارج از کشور نداشته باشند و علاوه بر تقویت بانک سلول‌های بنیادی و انجمن‌های مردم نهاد در این حوزه، پیوند غیرخویشاوندی در دانشگاه‌های علوم پزشکی، در دستور کار قرار گیرد.

این مطالب را نیز ببینید!

پیامدهای آلودگی هوا برای بیماران مزمن تنفسی

بیماری مزمن انسدادی ریوی یا COPD، بیماری‌ است که با محدودیت جریان هوا همراه است و انسداد جریان هوا همراه با افزایش واکنش به آن منجر به باریک شدن راه‌های هوایی محیطی، محدودیت در جریان هوا و تغییر عروق ریوی می‌شود. به گزارش ایسنا، تنگی نفس، سرفه، ‌ افزایش کار تنفسی و کاهش وزن از علائم این بیماری است. همچنین علاوه بر تاثیراتی که آلودگی هوا می‌تواند بر بیماران مزمن انسداد ریوی داشته باشد، مصرف سیگار یکی از مهم‌ترین عوامل ایجاد کننده این بیماری است. عوامل دیگر خطرزای بیماری شامل زمینه‌های ارثی، ‌ تماس شغلی با غلات، پنبه، ‌ زغال‌سنگ و ... است که می‌تواند عوارض متعددی داشته باشد. مهم‌ترین عارضه‌ COPD، نارسایی تنفسی است که می‌تواند منجر به بیماری پنومونی نیز شود. بنابر اعلام روابط عمومی بیمارستان بهارلو، توجه کافی به خواب و استراحت، تغذیه صحیح و رعایت آداب تنفسی می‌تواند در بهبود بیماری و علائم آن موثر باشد. دور کردن عوامل استرس‌زا از بیمار، استفاده از تهویه مناسب در محل زندگی بیمار، ‌ عدم مصرف مخدرها و مسکن‌ها، تنظیم ساعات خواب و استراحت، مصرف مواد غذایی پرکالری و پر پروتئین، افزایش تعداد وعده‌های غذایی به شرطی که حجم غذای مصرفی در وعده‌ها کاهش یابد، عدم مصرف غذاهای نفاخ مانند کلم و بادنجان، ‌ عدم مصرف چای، قهوه، الکل، نوشابه، ادویه، ‌ نمک، سیگار و قلیان، افزایش مصرف مایعات و... همگی از نکاتی است که در بهبود علائم بیمای موثر خواهد بود. همچنین به کسانی که مدفوع چرب دارند توصیه می‌شود ویتامین‌های A، D و E مصرف کنند. این درحالی است که رعایت بهداشت دهان و دندان نیز از نکات حائز اهمیت است. بیمار مبتلا به بیماری مزمن انسداد ریوی بویژه در شرایط هوای آلوده برای بهبود وضعیت تنفسی خود لازم است دمِ آهسته همراه با بازدم طولانی در وضعیت خم شده به جلو با لب‌های غنچه شده انجام دهند. همچنین استفاده از دستگاه بخور به حفظ رطوبت محیط کمک می‌کند. قرار گرفتن در محیط‌های شلوغ و سربسته، ‌ مجاورت با افراد سرما خورده و قرار گرفتن در گرما و سرمای زیاد مناسب نیست؛ چراکه منجر به افزایش خلط و تنگی نفس می‌شود. تغییر هر علامتی در بیمار شامل تغییر در رنگ و مقدار خلط، ‌ افزایش سرفه، افزایش تنگی نفس، ‌ ورم اندام‌ها، ‌ تب و... باید به اطلاع پزشک برسد. انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *