صفحه اصلی / اجتماعی / راه اندازی شبکه ملی اهداکنندگان سلول‌های بنیادی

راه اندازی شبکه ملی اهداکنندگان سلول‌های بنیادی

دانستنی آنلاین:وزیر بهداشت گفت: شبکه ملی اهدا کنندگان سلول‌های بنیادی در کشور راه ‌اندازی شده است.

به گزارش پایگاه خبری دانستنی آنلاین،سعید نمکی، وزیر بهداشت در همایش بزرگداشت روز جهانی اهداکنندگان سلول‌های بنیادی، اظهار کرد:  لازم می‌دانم، از اهداکنندگان سلول‌های بنیادی و از اصحاب فرهنگ و هنر که همواره صدای رسای ملت ایران بوده‌اند، از همکاران طبیب و تمامی دست اندرکارانی که پرچم این کار خیر را در کشور برافراشته‌اند و از اصحاب رسانه که وظیفه مهم اطلاع رسانی و آگاهی بخشی را برعهده داشته اند، قدردانی کنم.

 وی افزود: به این موضوع می‌اندیشیدم که چه عاملی سبب شده تا امروز گردهم جمع شویم؟ آیا دلیل آن، گیرنده پیوند، زننده پیوند، هنرمند عالی مقام عاشق، پزشک درد آشنا، اصحاب رسانه مردم دوست، بوده؟ حال باید پرسید، چه شد که در سال‌های بعد از انقلاب در دستیابی به دستاوردهای عظیم حوزه سلامت  چه در افزایش پوشش واکسیناسیون  چه در توسعه زیرساخت های شبکه بهداشت و درمان   چه در کاهش مرگ و میرهای گروه های آسیب پذیر و چه در عرصه افزایش پیوند عضو  به این نقطه برسیم؟

وزیر بهداشت اضافه کرد: آیا علم ما بود؟ آیا منابع اقتصادی ما بود؟ باید گفت پاسخ همه این سوالات، فقط عشق است. چرا مادری می‌پذیرد که قلب فرزندش را جدا کنند و در سینه کسی بگذارند که نمی شناسند؛ چرا کسی قبول می‌‌کند، خون یا سلول بنیادی ‌اش را به فردی دیگر اهدا کنند، همه اینها به دلیل عشق است.

نمکی با بیان اینکه  شبکه ملی اهدا کنندگان سلول‌های بنیادی که در کشور راه ‌اندازی شده است، یادآور شد: این بانک فقط در پیوند مغز استخوان به ما کمک نمی ‌کند، بلکه به ما کمک می‌‌کند تا بسیاری از گره‌های نظام سلامت را بگشاییم. ما امروز نمی‌دانیم که کدام بیماری‌ها در کشور با کدام HLA ارتباط دارند؛ این بانک در یافتن پاسخ به ما کمک خواهد کرد.

وی با بیان اینکه گرچه ما در زمینه مسائل کم هزینه نظام سلامت اولویت‌هایی داریم که شاید بر جای مانده است، ادامه داد: به طوری که ما هنوز واکسن ‌های «روتاویروس» و «پنوموکوک» را به دلیل محدودیت منابع نتوانستیم به شبکه واکسیناسیون اضافه کنیم و تولید آن را در انستیتو پاستور به سختی دنبال می‌‌کنیم؛ اما به عنوان یک کشور در حال توسعه که با محدودیت منابع مواجه است، کارهای پرهزینه و گرانقیمت را رها نکرده‌‌ایم.

نمکی افزود: بنابراین هم در جنبه‌‌های کم هزینه و پرفایده و هم در موارد پرهزینه گام برداشته ‌ایم؛ ما در این زمینه یکی از نادر کشورهای جهان هستیم.

وزیر بهداشت تاکید کرد: به عنوان مثال، پیوند عضو کاری پر هزینه است و همه کشورها به سمت آن حرکت نمی ‌کنند، اما همین حالا در شیراز یکی از مراکز مهم پیوند کبد را در منطقه داریم که بیمارانی از کل جهان و حتی از کشورهای پرهزینه اروپایی نیز به آن مراجعه می‌کنند؛ چراکه حداقل هزینه پیوند در ارزان‌ ترین کشورهای دنیا، حداقل ۱۰۰ هزار دلار است، اما این کار در ایران با حداقل هزینه انجام می‌‌شود.

وی افزود: پیوند مغز استخوان و سلول‌‌های بنیادی نیز از مواردی است که در کشور وجود دارد و می‌تواند به عنوان علاج کننده اصلی در بسیاری از بیماری‌ها نقش ایفا کند و ما در وزارت بهداشت علاوه بر تامین هزینه‌‌های آن و کمک به بیمه‌‌ها در پذیرش هزینه، تلاش می‌‌کنیم که بتوانیم این زیرساخت را به عنوان یک حرکت بزرگ علمی در کشور توسعه دهیم.

نمکی تصریح کرد: ما امروز نمی‌دانیم که کدام بیماری‌ها در کشور با کدام HLA ارتباط دارند. این بانک در یافتن پاسخ به ما کمک خواهد کرد. ما امروز نمی ‌دانیم کدام HLA به درمان خاص پاسخ می ‌دهد و با کمک این بانک می‌‌توانیم این موضوع را دریابیم و متوجه شویم که کدام بیمار به کدام دارو پاسخ می‌‌دهد.

وزیر بهداشت بیان داشت: همچنین این بانک به ما کمک می‌کند که پاسخ دهندگان درست به داروهای گرانقیمت را بشناسیم. بنابراین امیدواریم بتوانیم در این راستا به یکدیگر کمک کنیم. ما هم در وزارت بهداشت از این حرکت حمایت کرده و آن را دنبال می ‌کنیم.

در این همایش با حضور وزیر بهداشت، از اهداکنندگان سلول‌های بنیادی تقدیر شد.

این مطالب را نیز ببینید!

پیامدهای آلودگی هوا برای بیماران مزمن تنفسی

بیماری مزمن انسدادی ریوی یا COPD، بیماری‌ است که با محدودیت جریان هوا همراه است و انسداد جریان هوا همراه با افزایش واکنش به آن منجر به باریک شدن راه‌های هوایی محیطی، محدودیت در جریان هوا و تغییر عروق ریوی می‌شود. به گزارش ایسنا، تنگی نفس، سرفه، ‌ افزایش کار تنفسی و کاهش وزن از علائم این بیماری است. همچنین علاوه بر تاثیراتی که آلودگی هوا می‌تواند بر بیماران مزمن انسداد ریوی داشته باشد، مصرف سیگار یکی از مهم‌ترین عوامل ایجاد کننده این بیماری است. عوامل دیگر خطرزای بیماری شامل زمینه‌های ارثی، ‌ تماس شغلی با غلات، پنبه، ‌ زغال‌سنگ و ... است که می‌تواند عوارض متعددی داشته باشد. مهم‌ترین عارضه‌ COPD، نارسایی تنفسی است که می‌تواند منجر به بیماری پنومونی نیز شود. بنابر اعلام روابط عمومی بیمارستان بهارلو، توجه کافی به خواب و استراحت، تغذیه صحیح و رعایت آداب تنفسی می‌تواند در بهبود بیماری و علائم آن موثر باشد. دور کردن عوامل استرس‌زا از بیمار، استفاده از تهویه مناسب در محل زندگی بیمار، ‌ عدم مصرف مخدرها و مسکن‌ها، تنظیم ساعات خواب و استراحت، مصرف مواد غذایی پرکالری و پر پروتئین، افزایش تعداد وعده‌های غذایی به شرطی که حجم غذای مصرفی در وعده‌ها کاهش یابد، عدم مصرف غذاهای نفاخ مانند کلم و بادنجان، ‌ عدم مصرف چای، قهوه، الکل، نوشابه، ادویه، ‌ نمک، سیگار و قلیان، افزایش مصرف مایعات و... همگی از نکاتی است که در بهبود علائم بیمای موثر خواهد بود. همچنین به کسانی که مدفوع چرب دارند توصیه می‌شود ویتامین‌های A، D و E مصرف کنند. این درحالی است که رعایت بهداشت دهان و دندان نیز از نکات حائز اهمیت است. بیمار مبتلا به بیماری مزمن انسداد ریوی بویژه در شرایط هوای آلوده برای بهبود وضعیت تنفسی خود لازم است دمِ آهسته همراه با بازدم طولانی در وضعیت خم شده به جلو با لب‌های غنچه شده انجام دهند. همچنین استفاده از دستگاه بخور به حفظ رطوبت محیط کمک می‌کند. قرار گرفتن در محیط‌های شلوغ و سربسته، ‌ مجاورت با افراد سرما خورده و قرار گرفتن در گرما و سرمای زیاد مناسب نیست؛ چراکه منجر به افزایش خلط و تنگی نفس می‌شود. تغییر هر علامتی در بیمار شامل تغییر در رنگ و مقدار خلط، ‌ افزایش سرفه، افزایش تنگی نفس، ‌ ورم اندام‌ها، ‌ تب و... باید به اطلاع پزشک برسد. انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *