صفحه اصلی / سبک زندگی / آداب و رسوم / تحویل ۸۱ هزار پرونده مربوط به دفاع مقدس هلال احمر به سازمان اسناد و کتابخانه ملی

تحویل ۸۱ هزار پرونده مربوط به دفاع مقدس هلال احمر به سازمان اسناد و کتابخانه ملی

دانستنی آنلاین:رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران از تحویل بیش از ۸۱ هزار پرونده مربوط به دفاع مقدس توسط هلال احمر به آرشیو ملی خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری دانستنی آنلاین، اشرف بروجردی، رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران در آیین  تبادل اسناد تاریخی دفاع مقدس جمعیت هلال احمر و سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران با اشاره به جایگاه جهاد ،اظهار داشت: در روایات و آیات الهی ترسیم شده است که اگر بخواهیم به مقصد برسیم راهش این است که برای مردم راه را هموار کنیم و خداوند در آیات مکرر این پاداش را برای چنین کسانی بیان کرده است.

وی ادامه داد:شهدا آسایش خود را تقدیم مردم سرزمین شان کردند و زمینه را برای رشد  و  کمال بشری فراهم کنند و نعمت عبودیت و بندگی در سایه مجاهدان راه خدا محقق می‌شود.

رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی یاد آور شد: وقتی امام فرمودند مقابله کنی و امروز آسایش ما مرهون تلاش آنهاست و نباید از حافظه ملت ما بیرون برود و ملت پاسدار آن تلاش بوده است.

بروجردی افزود: آن چیزی که خطری است که احتمالا در حال شکل گیری است ،این است که   امروز بسیاری از جوانان ما کمتر با حال و هوای روز های جنگ آشنا هستند.

وی بیان داشت: این خطری است که جامعه را تهدید می کند و باید هوشیار باشیم و حرمت شهید را نگه داریم.

رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی  با بیان اینکه یکی از مصادیق نگه داشتن یاد شهدا این است که افکار و آثار شهدا را  درجایی در حافظه ملت نگهداری کنیم،خاطرنشان کرد:سازمان اسناد پناهگاهی برای حفظ این آثار است و دولت مصوب کرده است تا آرشیو ملی باید تمامی اسناد مرتبط با دفاع مقدس از سراسر کشور را حفاظت و صیانت کند.

بروجردی  ابراز داشت:آرشیو ملی ایران مکانی امن برای نگهداری این اسناد از لحاظ فیزیکی و غیر فیزیکی است .

وی تصریح کرد:یکی از دلائل عمده برای تهییج جوانان برای حضور در جبهه ها این بود که احساس می کردند باید دین خود را اداکنند و باید این اسناد محفوظ مانده تا آیندگان این پشتوانه فکری را بشناسند.

رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی از تحویل ۸۱۱۷۸ پرونده مربوط به دفاع مقدس  توسط هلال احمر به آرشیو ملی خبر داد و گفت:هلال احمر پیشتاز این کار بوده است و این اسناد در آینده دیجیتال خواهد شد.

این مطالب را نیز ببینید!

علت گزگز و درد کف پا

سندرم تارسال تانل از مهم‌ترین دلایل گزگز، درد و کرختی کف پا است که اغلب افراد از آن بی‌اطلاع هستند. به گزارش ایسنا، تونل تارسال، کانالی است که در قسمت داخلی مچ پا و زیرقوزک داخلی قرار گرفته است. این کانال محل عبور انواع شریان و ورید، اعصاب و تاندون است. یکی از مهم‌ترین اعصابی که از این کانال عبور می‌کند، عصبی به نام تی‌بیال خلفی است. زمانی که این عصب به هر دلیل تحت فشار قرار می‌گیرد دردناک می‌شود. این عارضه یکی از مهم‌ترین دلایل گزگز و درد کف پا، پاشنه و انگشتان است. مهم‌ترین علل ایجاد سندرم تارسال تانل کف پای صاف و بدون قوس: کف پای صاف و بدون قوس سبب می‌شود مچ پا به سمت خارج انحراف پیدا کند و مجرای تونل تنگ شود. بسته شدن مجرای تونل سبب فشار به اعصاب و ایجاد درد می‌شود. به طور کلی هر عارضه‌ای که منجر به تنگ شدن کانال شود، در این بیماری نقش دارد. در عین حال عللی چون شکستگی مچ پا، متورم شدن تاندون‌ها، خار استخوان مفاصل، دیابت و ... نیز می‌تواند منجر به گزز کف پا و درد آن شود. باید توجه کرد که زنان و مردان به یک اندازه در معرض این سندرم قرار دارند. علایم سندرم تارسال تانل مشابه علایم دیده شده در افراد مبتلا به اختلالات تیرویید است. مهم‌ترین نشانه‌های آن احساس گزگز، درد، سوزش و بیحسی در مچ، پاشنه، قوس و انگشتان است. علایم می‌توانند دایمی باشند یا بر اثر ایستادن زیاد، پیاده‌روی طولانی یا ورزش شدید، تشدید شوند. بنابر اعلام پایگاه جامع آموزش و فرهنگسازی سلامت وزارت بهداشت، سندرم تارسال تانل یکی از عوارضی است که سرعت در تشخیص، نقش مهمی در پیشرفت درمان دارد؛ چرا که تشخیص زودهنگام سبب کمترین آسیب به اعصاب می‌شود. عکسبرداری به روش MRI یکی از مهم‌ترین روش‌های تشخیص است. معمولا پزشکان پس از اطمینان از وجود این عارضه، استراحت، کاهش وزن، اجتناب از فعالیت بدنی شدید و استفاده از کفش مناسب را توصیه می‌کنند. سپس از داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی یا تزریق بی‌حس کننده به عصب استفاده می‌شود. استفاده از کفی‌های طبی برای افراد مبتلا به کف‌ پای صاف نیز یکی از راهکار دیگر است. در برخی موارد فیزیوتراپی هم توصیه می‌شود. البته در حالت‌های خاص، تنها راه علاج عمل جراحی برای باز کردن کانال است. انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *