صفحه اصلی / اقتصادی / قرارداد کاهش تولید اوپک اقتصاد کویت را تحت فشار قرار داده است

قرارداد کاهش تولید اوپک اقتصاد کویت را تحت فشار قرار داده است

دانستنی آنلاین:تمدید قرارداد کاهش تولید اوپک و متحدانش تا سه‌ماهه اول ۲۰۲۰ عکس‌العمل‌های منفی برای اقتصاد کویت خواهد داشت که با کاهش قیمت نفت فشارها بر اقتصاد کویت افزایش می‌یابد.

به گزارش پایگاه خبری دانستنی آنلاین٬از تسنیم، تمدید قرارداد کاهش تولید اوپک و متحدانش تا سه‌ماهه اول ۲۰۲۰ عکس‌العمل‌های منفی برای اقتصاد کویت خواهد داشت که با کاهش قیمت نفت فشارها بر اقتصاد کویت افزایش می‌یابد. انتظار می‌رود رشد تولید ناخالص داخلی کویت روی همان ۱٫۲درصدی که در ۲۰۱۸ ثبت شده ثابت بماند ولی هزینه‌های دولت باید همچنان از فعالیت‌های غیرنفتی در کوتاه‌مدت حمایت کنند تا مانع رکود بیشتر در این کشور شود .

دورنمای اقتصادی برای کویت همچنان وابسته به تحولات اخیر نفتی است. بخش نفت بیش از ۵۰ درصد تولید کویت را تشکیل می‌دهد. رشد بخش نفت کویت در سه‌ماهه اول سال جاری میلادی تا ۱٫۳ درصد کند شده که نسبت به ۲ درصد سه‌ماهه پایانی ۲۰۱۸ کمتر بود، ولی فعالیت‌های غیرنفتی تا ۴٫۱ درصد تقویت شدند که بیشتر از ۱٫۵ درصد رشد ثبت‌شده در سه ماه قبل از آن بود و رشد تولید ناخالص داخلی کویت را در سه‌ماهه اول ۲۰۱۹ تا ۲٫۶ درصد به‌صورت سالانه افزایش داد. رشد تولید ناخالص داخلی کویت در سه‌ماهه پایانی ۲۰۱۸، ۱٫۸ درصد بود.

کویت همچنان به قرارداد کاهش تولید اوپک پایبند است. انتظار می‌رود میانگین تولید نفت کویت در ادامه سال جاری میلادی ۲٫۷ میلیون بشکه در روز باشد که ۱٫۳ درصد نسبت به سال قبل کاهش دارد. ولی پیش‌بینی می‌شود در ۲۰۲۰، تولید نفت کویت با ادامه قرارداد کاهش تولید، ۰٫۶ درصد افزایش یابد. البته هنوز مشخص نیست اوپک چه اقدامات دیگری در نظر داشته باشد.

از طرف دیگر، اقتصاد غیرنفتی کویت نشانه‌هایی از بهبود را دارد و در سال جاری ۳ درصد شتاب گرفته است.

رشد اعتبار در کویت که در نیمه اول سال جاری میلادی ۵٫۲ درصد بود، به‌خاطر بهبود وام‌گیری در تجارت، تورم پایین و نرخ پایین بهره تقویت شده است، این عوامل نشان می‌دهد که بخش خصوصی علی‌رغم ضعف اطمینان در ماههای آینده بیشتر هزینه خواهد کرد.

صادرات کمتر نفت که ۹۰ درصد کل صادرات کویت را تشکیل می‌دهد، شرایط مالی دولت را به‌چالش می‌کشد. کسری بودجه در ۲۰۱۸ به ۳ درصد تولید ناخالص داخلی رسید در حالی که در ۲۰۱۷، ۹ درصد بود. انتظار می‌رود درآمد نفتی پایین‌تر باعث بیشتر شدن کسری بودجه در سال جاری شود.

مایکل آرمسترانگ، مدیر منطقه‌ای اف‌سی‌آی برای خاورمیانه، آفریقا و جنوب آسیا گفت: «برای ایجاد یک اقتصاد رقابتی و بادوام، کویت باید بر چالش‌های ایجادشده توسط نفت با افزایش درآمد بخش غیرنفتی غلبه کند. این اقتصاد در کوتاه‌مدت باثبات به‌نظر می‌رسد. اصلاح قوانین و تلاش برای خصوصی‌سازی برای بهبود فضای تجارت و افزایش سرمایه گذاری مستقیم خارجی ضروری است».

محمد بردستانی، اقتصاددان ارشد در مسائل خاورمیانه در آکسفورد اکونومیکس گفت ادامه بی‌ثباتی در بازار نفت جهان به‌همراه درگیری‌های ژئوپولیتیکی باعث می‌شود اقتصادهای منطقه خاورمیانه در ۲۰۱۹ کندترین رشد را طی یک دهه گذشته داشته باشد. این رکود تا حد زیادی به‌خاطر دو اقتصاد بزرگ منطقه، عربستان سعودی و ایران است ولی می‌توان با توسعه بخش خصوصی غیرنفتی در سراسر منطقه آن را بهبود بخشید.

این مطالب را نیز ببینید!

حذف دلار از تبادلات تجاری ایران و اوراسیا

قائم مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت در امور بازرگانی اعلام کرد که در صورت حذف دلار از تبادلات ایران و اوراسیا می‌توان پیش‌بینی کرد که سطح تجارت مشترک میان دو طرف به شکل قابل توجهی افزایش یابد. به گزارش ایسنا، حسین مدرس خیابانی در همایش "تجارت با اوراسیا" گفت: در حال حاضر این اتحادیه تجارت خود با جهان را به مرز ۹۰۰ میلیارد دلار رسانده و سهم ایران در این تبادلات ۲.۶ میلیارد دلار است که در صورت حذف دلار و فراهم شدن مقدمات این تجارت مشترک می‌تواند در گام نخست از مرز ۳۰ میلیارد دلار عبور کند. ادامه دارد...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *