صفحه اصلی / سلامت / روان شناسی / تأثیر عزاداری در بهبود علایم افسردگی
عزاداری و بهبود علائم افسردگی | پایگاه دانستنی ایران

تأثیر عزاداری در بهبود علایم افسردگی

#تأثیر_عزاداری #بهبود_افسردگی #بیشتر_بدانیم #دانستنی

کارشناسان روان‌شناسی از تأثیر عزاداری برای بزرگان دین در بهبود علایم افسردگی و رفع نابهنجاری‌های روحی سخن گفته اند. آن ها معتقدند عزاداری برای بزرگان دین اختیاری و برنامه‌ریزی شده است و بخشی از زندگی عادی افراد محسوب می‌شود. لذا از نظر علم روان‌شناسی این نوع از عزاداری اثرات مثبت زیادی بر روی روح و روان انسان بر جای می‌گذارد.

“اکبر قاسمی” در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایرن (ایسنا)، در خصوص تأثیر عزاداری برای بزرگان دین در بهبود علایم افسردگی اظهار کرد: عزاداری در جامعه به دو معنا بیان می‌شود؛ عزاداری و داغ‌دیدگی برای شخصی بالفعل از نزدیکان که امری اجباری است و عزاداری برای بزرگان دین که افراد به شکل اختیاری برگزار و در آن شرکت می‌کنند.

 این روان‌شناس افزود: داغ‌دیدگی امری غیراختیاری است و موجب می‌شود افراد داغ‌دیده از مدار زندگی عادی خارج شده و به تدریج و با مرور زمان به زندگی عادی خود برگردند، اما عزاداری برای بزرگان دین اختیاری و برنامه‌ریزی شده است و بخشی از زندگی عادی افراد محسوب می‌شود. علاوه بر این از نظر علم روان‌شناسی این نوع از عزاداری اثرات مثبت زیادی بر روی روح و روان انسان بر جای می‌گذارد.

 وی ادامه داد: غمی که در مراسم عزاداری برای بزرگان دین بر انسان مستولی می‌شود، غمی معنوی است که می تواند منشأ حرکت مثبت باشد، در نتیجه نمی‌توان این غم و اندوه را عامل بروز ناهنجاری روحی عنوان کرد، این در حالی است که نقش درمانی مثبت آن نیز در بسیاری موارد اثبات شده و در واقع می‌توان آن را زمینه‌ای برای تخلیه هیجان و جایگزینی آرامش برشمرد.

 قاسمی تصریح کرد: شرکت‌کنندگان در این گونه مراسم از نوعی لذت پنهانی و تخلیه هیجانات بهره‌مند می شوند که در بعد شناختی‌شان تأثیر گذاشته و در نهایت موجب تقویت شناخت می‌شود، با این تقویت آمادگی رفتاری فرد نیز به تناسب شناخت و عواطفی که کسب کرده ارتقاء می‌یابد. به علاوه عزاداران در رابطه با موضوعات مورد علاقه خود نیز با بزرگان دین همانندسازی می‌کنند که به عنوان مثال می‌توان همانندسازی ذهنی عزاداران در مورد شجاعت حضرت عباس(ع) را نام برد.

 این کارشناس در ادامه گفت: از نشانه‌های اختلال افسردگی می‌توان احساس پوچی، کاهش علاقه و لذت نسبت به همه فعالیت‌ها، اختلال در خواب و اشتها، احساس بی‌ارزش بودن، تمرکز ضعیف و عدم توانایی برای تصمیم‌گیری، احساس درماندگی، کاهش توانایی فکری و همچنین کاهش عزت‌نفس را نام برد. بنابراین به جرأت می‌توان گفت که عزاداری اختیاری در تقویت هیچ‌کدام از این علایم نقشی ندارد؛ بلکه بالعکس با لذت و رضایت شرکت کنندگان همراه است.

 وی در رابطه با تأثیر عزاداری برای بزرگان دین در بهبود علایم افسردگی تأکید کرد: با توجه به مباحثی که در علم روان‌شناسی اجتماعی مطرح است، عزاداری اختیاری نقش افسردگی‌زدایی دارد. در واقع چه در ایران و چه در سایر کشورها برای رسیدن به آرامش ملاک‌هایی تعیین شده که خوشبختانه تمام این ملاک‌ها با عزاداری اختیاری به فعلیت می‌رسند که از جمله آن‌ها می‌توان افزایش روابط اجتماعی، فعال بودن فرد، کاهش نگرانی، کاهش سطح انتظارات و آرزوها و در نهایت مثبت‌اندیشی را نام برد.

 قاسمی با بیان این که این نوع عزاداری باعث می‌شود شخص به جای دلهره و افسوس برای گذشته و آینده در زمان حال زندگی کند، افزود: در حالت کلی برای شکل‌گیری عزت‌نفس فرد چهار عامل اهمیت ویژه دارد که میزان پذیرش وی توسط دیگران، موفقیت‌های فرد و موقعیت اجتماعی، تفسیری که فرد از ارزش‌ها و آرزوهای خود دارد و روش‌هایی که فرد برای عملی کردن تفسیرهایش دارد این عوامل را تشکیل می‌دهند.

 این روان‌شناس تصریح کرد: بنابراین با اندکی تأمل متوجه می‌شویم که تأثیر عزاداری برای بزرگان دین، رشد این عوامل و در نتیجه رشد عزت‌نفس می‌باشد. در واقع شرکت‌کنندگان در این مراسم به طور صحیح و کامل مورد پذیرش هم قرار می‌گیرند، در جامعه جایگاه خاصی دارند و مردم به شکل آگاه یا ناخودگاه آن‌ها را در بسیاری از موارد معیار گزینش خود می‌دانند. حتی می‌توان به صراحت گفت که بزه‌کاران یک محله نیز با شرکت در این گونه مجالس مورد تکریم قرار می‌گیرند.

 وی ادامه داد: تفسیری که فرد از آرزوهای خود دارد و ارزش‌ها و شیوه‌ای که برای عملی کردن این آرزوها به کار می‌بندد تحت تأثیر مستقیم شناخت‌ها و عواطفی است که از عزاداری اختیاری ناشی می‌شود. بنابراین اشخاصی که با علاقه و انتخاب خود به عزاداری بزرگان دین می‌روند از این مراسم لذت برده و احساس رضایت می‌کنند، چرا که به شادی حقیقی دست می‌یابند.

 قاسمی خاطرنشان کرد: آرامش و شادی حقیقی برابر است با حاصل جمع رضایت و سطح لذت، به همین خاطر برای افزایش سطح آرامش باید به سطح لذت و رضایت توجه کرده و زمینه را برای تقویت این دو گزینه فراهم کنیم. در واقع به صراحت می‌توان گفت که هیچ‌کدام از این دو مؤلفه از عزاداری برای بزرگان دین اثر منفی نمی‌پذیرد و شواهد خلاف این امر را ثابت می‌کند، چون این نوع عزاداری اختیاری و همراه با لذت و رضایت خود شرکت‌کنندگان است.

منبع: ایسنا

این مطالب را نیز ببینید!

به کسانی که پر حرفی می کنند چگونه «نه» بگوییم

به کسانی که پر حرفی می کنند چگونه «نه» بگوییمبسیاری از ما بیش از حد برنامه برای انجام دادن داریم و استرس زیادی را تحمل می‌کنیم و برنامه هر روزمان شلوغ و درهم است. در اینطور مواقع احتمالاً به بسیاری از دوستان و موقعیت‌هایی که آنی پیش می‌آید، باید جواب منفی بدهیم. ممکن است از اینکه به دیگران نه گفته‌اید، احساس گناه کنید و دلتان بخواهد به دیگران کمک کنید. در اینطور مواقع برای دیگران توضیح می‌دهید که اگر بیش از حد به خودتان فشار آورید، در مورد فرسودگی قرار می‌گیرید. میگنا: در روی دیگر سکه ممکن است بدون اینکه به دیگران نه بگویید، درگیری داخلی شما باعث شود به دیگران بله بگویید. یادگیری نه گفتن به خواسته‌های دیگران، در حالی که به خودتان صدمه می‌زند، یکی از اتفاقاتی است که به کاهش استرس کمک می‌کند و فشار اضافی را از روی شما برمی‌دارد. فقط بگویید: «ببخشید، الان نمی‌توانم این کار را انجام دهم» در بسیاری از مواقع بله گفتن به تعهدات جدید، روی زندگی شما و کسانی که قبلا به شما وابسته شده‌اند، اثر می‌گذارد. از لحن دلسوز اما محکم استفاده کنید. اگر تحت فشار قرار گرفتید، پاسخ دهید که این کار در برنامه شما جایی ندارد و یا زمان انجام آن را ندارید. اغلب افراد به صورت منطقی این پاسخ را می‌پذیرند و اگر کسی به شما فشار بیاورد، رفتار مودبانه‌ای انجام نداده است. موضوع بحث را تغییر دهید و از آن حرف عبور کنید. به خودتان وقت بدهید اگر اینکه خیلی محکم به دیگری بگویید که نمی‌توانید زمانی برای آن کار اختصاص دهید شما را ناراحت می‌کند، بهتر است بگویید «بگذارید در این مورد فکر کنم و دوباره با شما صحبت کنم.» در این شرایط شما زمان تجزیه و تحلیل را دارید و راحت‌تر می‌توانید بین پاسخ مثبت و منفی تصمیم بگیرید. در این حالت بدون اینکه فشار و استرس را تحمل کنید، در آرامش کامل تصمیم می‌گیرید. تعهد کم‌تری را قبول کنید اگر واقعا دوست دارید کار پیشنهادی را انجام دهید اما وقت آن را ندارید، خوب است بگویید «من نمی‌توانم این کار را انجام دهم، اما می‌توانم...» و تعهد کم‌تری را که برای شما ممکن است، بپذیرید. برای گفتن «نه» محکم باشید، نه دفاعی و نه خیلی عذرخواهانه و در عین حال مودب. هیچ بهانه‌ای لازم نیست. به یاد داشته باشید به هیچ فردی مدیون نیستید و عبارت «این کار با برنامه من مطابقت ندارد» کاملاً کافی و قابل قبول است. اگر تصمیم دارید به فردی «نه» بگویید، به او واقعیت را بگویید و امیدوارکننده صحبت نکنید. اگر مردم باور کنند که شما می‌خواهید کاری را انجام دهید و سپس آن کار را انجام ندهید، بعداً از شنیدن «نه» ناامید خواهند شد. منبع: verywellmind مرجع : خبرگزاری ایرنا

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *