صفحه اصلی / مالی و اقتصادی / استارت‌آپ‌های مالی ارزشمند جهان کدامند؟
استارت‌آپ‌های مالی ارزشمند جهان کدامند؟- پایگاه اینترنتی دانستنی ایران

استارت‌آپ‌های مالی ارزشمند جهان کدامند؟

 #استارت‌آپ‌های_مالی #دانستنی #بیشتر_بدانیم

اقتصاد و صنعت بانکداری جهانی در سال‌های اخیر وابستگی بیشتری به تکنولوژی، ابزارها و خدمات مبتنی بر آن پیدا کرده‌اند. ظهور پدیده استارت‌آپ‌های مالی یا «فین‌تک» هم نتیجه پیوند دو صنعت بانکداری و تکنولوژی است. از خدمات پرداخت گرفته تا انتقال و ارسال پول، حالا استارت‌آپ‌ها به دنیای خدمات مالی نفوذ کرده و بسیاری از استعدادهای جوان مشغول در بانک‌ها و مؤسسات مالی را اغوا کرده‌اند.

روند رشد سریع استارت‌آپ‌های فین‌تک از نگاه تیزبین سرمایه‌گذاران هم دور نمانده و آن ها را به حضور در این عرصه جدید و رو به رشد ترغیب می‌کند. با این اوصاف ترکیبی از شیفتگان تکنولوژی که تی‌شرت می‌پوشند با سرمایه‌گذاران و مدیران مالی کت و شلوارپوش، قرار است آینده سرویس‌های مالی را تغییر بدهند. در واقع به دلیل اهمیت این موضوع است که مجله معتبر بیزینس اینسایدر به بررسی، انتخاب و معرفی ارزشمندترین استارت‌آپ‌های مالی یا فین‌تک پرداخته است که در اینجا با آن ها آشنا می‌شویم:

۱۰ استارت‌آپ‌های مالی ارزشمند جهان

۱- Ant Financial: این استارت‌آپ چینی که در سال ۲۰۰۴ تأسیس شده، در واقع مجری بزرگ‌ترین سرویس ارائه‌دهنده خدمات پرداخت موبایلی چین یعنی Alipay با ۴۵۰ میلیون نفر کاربر و ۱۷۰ تراکنش روزانه است. Alipay زیرمجموعه غول تجارت الکترشونیک چین یعنی Alibaba است. این شرکت با افزایش سرمایه ۵/ ۴ میلیارد دلاری حالا ارزشی برابر ۶۰ میلیارد دلار داشته و به این ترتیب ارزشمندترین استارت‌آپ‌های مالی (فین‌تک) جهان است.

263fba585f0f47c7a804fd89784fef2b

۲- Lufax: یک استارت‌آپ چینی دیگر که در واقع یک پلت‌فرم وام‌دهنده مستقیم در یکی از بزرگ‌ترین کشورهای جهان است. این شرکت خدمات آنلاینش را در صد فروشگاه در ۸۰ شهر چین ارائه می‌دهد. Lufax از زمان تأسیسش در سال ۲۰۱۱ تاکنون ۲۰ هزار وام با مجموع ارزش ۵/ ۲ میلیارد دلار ارائه کرده است. جالب است بدانید که این استارت‌آپ تحت نظارت و کنترل Ping An Insurance، ارزشمندترین شرکت بیمه‌گذار چین است. حالا Lufax با افزایش ۶۹/ ۱ میلیارد دلاری سرمایه‌اش، ارزشی برابر ۵/ ۱۸ میلیارد دلار دارد و به‌عنوان دومین استارت‌آپ‌های مالی جهان شناخته می‌شود.

u5381460663340416982fm21gp0

۳- J FinanceD: این استارت‌آپ چینی ارائه‌دهنده خدمات مالی، ساختاری گره‌خورده با خرید آنلاین دارد و در سال ۱۹۹۸ تأسیس شده است. این استارت‌آپ در واقع زیرمجموعه‌ای از فروشگاه آنلاین JD.com است و اعتبار لازم را به مشتریان برای خرید از این فروشگاه آنلاین می‌دهد. این استارت‌آپ با افزایش یک میلیارد دلاری سرمایه‌اش حالا ارزش ۷ میلیارد دلاری دارد.

cms_f1beab9537de4b9eaccae73bd5c727cc

۴- Qufenqi: یک استارت‌آپ چینی دیگر که امکان خرید اقساطی محصولات الکترونیک را به مشتریانش می‌دهد. این شرکت نوپا که در سال ۲۰۱۴ راه‌اندازی شده است، در مدتی کوتاه درآمد و سود خوبی به‌دست آورده و درحال تبدیل شدن به یکی از بهترین استارت‌آپ‌های مالی از نظر سرعت رشد است. این شرکت با رشد سرمایه ۸۷۴ میلیون دلاری حالا ارزشی برابر ۹/ ۵ میلیارد دلار دارد.

ff808081520e5569015211c2cd3e005f-large

۵- Stripe: اولین استارت‌آپ مالی آمریکایی این فهرست که در زمینه پرداخت آنلاین برای شرکت‌ها و کسب و کارها فعالیت می‌کند. حالا شرکت‌های مهم و شناخته‌شده‌ای مانند Fitbit، Pinterest، Twitter، Salesforce.com، Lyft و The Guardian از خدمات این شرکت استفاده می‌کنند. این استارت‌آپ در سال ۲۰۱۰ در سانفرانسیسکو تأسیس شده است و حالا با رشد سرمایه ۲۶۰ میلیون دلاری، ارزش ۵ میلیارد دلاری دارد.

stripe-cards

۶- SoFi: یک پلت‌فرم وام‌دهنده شخصی برای دانشجویان که در سال ۲۰۱۱ در سانفرانسیسکو راه‌اندازی شد. این استارت‌آپ از زمان تأسیسش تا به حال بیش از ۱۰ میلیارد دلار وام به حدود ۱۵۰ هزار نفر از اعضایش ارائه داده است و حالا با افزایش سرمایه ۳/ ۱ میلیارد دلاری، ارزشی برابر ۴میلیارد دلار دارد.

sofi_logo

۷- Credit Karma: این استارت‌آپ سانفرانسیسکویی که در سال ۲۰۰۷ تأسیس و راه‌اندازی شده است، در زمینه ارائه رایگان گزارش‌های آنلاین حساب‌های اعتباری و ارزش پرداخت شده برای آن ها با هدف تبلیغات مربوط به محصولات مالی، فعالیت می‌کند.  این شرکت که بازوی سرمایه‌گذاری گوگل یعنی Google Capital یکی از مهم‌ترین سرمایه‌گذاران آن است، حالا ۶۰ میلیون کاربر در سراسر جهان دارد. این استارت‌آپ حالا با افزایش سرمایه ۳۶۸ میلیون دلاری، ارزشی برابر ۵/ ۳ میلیارد دلار داشته و هفتمین استارت‌آپ ارزشمند فین‌تک دنیا است.

credit_karma

۸- Oscar Health: این استارت‌آپ نیویورکی ارائه‌دهنده خدمات بیمه سلامت آنلاین و دیجیتال است که در سال ۲۰۱۳ تأسیس شده است. این استارت‌آپ تنها بعد از ۱۶ ماه از تولدش، ارزش یک میلیاردی به‌دست آورد و سرمایه‌گذاران مهمی مانند پیتر تی‌یل یکی از مؤسسان شرکت PayPal، شرکت بزرگ Goldman Sachs و لی کاشینگ ثروتمندترین مرد آسیا را دارد. این استارت‌آپ با افزایش سرمایه ۵/ ۷۲۷ میلیون دلاری، حالا ۷/ ۲میلیارد دلار ارزش دارد.

oscar-image

۹- Mozido: یک استارت‌آپ نیویورکی دیگر که در زمینه ارائه خدمات پرداخت موبایلی، خرید آنلاین و کیف پول الکترونیکی فعالیت می‌کند. این شرکت در واقع به کسب و کارهای کوچک اجازه می‌دهد تا به مشتریانشان تحفیف و امتیازات ویژه وفاداری ارائه بدهند؛ به همین دلیل هم هدف آن بازارهای در حال توسعه و نوظهوری مانند مکزیک، جنوب شرق آسیا و آفریقا هستند. «اریک اشمیت» مدیر عامل پیشین و محبوب گوگل یکی از سرمایه‌گذاران این استارت‌آپ است. Mozido در سال ۲۰۰۵ تأسیس شده است و حالا با افزایش سرمایه ۲/ ۳۰۷ میلیون دلاری، ارزشی برابر ۴/ ۲ میلیارد دلار دارد.

mozido

۱۰- Adyen: یک استارت‌آپ هلندی معروف است که در زمینه ارائه خدمات پرداخت آنلاین فعالیت می‌کند. این شرکت نوپا که در سال ۲۰۰۶ راه‌اندازی شده، پلت‌فرمی آنلاین برای ارائه خدمات پرداخت برای شیوه‌های تراکنش مالی مختلف است. حالا شرکت‌های بزرگی مانند Facebook، Airbnb، Uber، SoundCloud و Netflix مشتریان این استارت‌آپ هستند؛ استارت‌آپی که سرمایه‌گذاری افرادی مانند «مارک زوکربرگ» و «جک دوروسی» را به‌عنوان پشتوانه با خودش دارد. این استارت‌آپ آمستردامی حالا رشد سرمایه ۲۶۶ میلیون دلاری را تجربه کرده است تا ارزش آن به ۳/ ۲میلیارد دلار برسد.

1437427834

منبع: دنیای اقتصاد

این مطالب را نیز ببینید!

ماده ۸۱ قانون بانکداری رافع مشکلات کسب و کار

دانستنی آنلاین:عضو کمیسیون اقتصادی مجلس از اصلاح ماده ۸۱ قانون جامع بانکداری برای رفع مشکلات …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *