صفحه اصلی / سبک زندگی / تاریخ و جامعه / درباره تقویم جلالی ایرانی چه می دانید؟
درباره تقویم جلالی ایرانی چه می دانید؟- پایگاه اینترنتی دانستنی ایران

درباره تقویم جلالی ایرانی چه می دانید؟

#تقویم_جلالی #دانستنی #بیشتر_بدانیم

انسان‌های نخستین از پدیده های طبیعی، که به فواصل زمانی مرتب و منظم تکرار می شدند، در تعیین واحدهای مختلف زمان استفاده می کردند. از میان این پدیده ها، حرکت چرخشی زمین، حرکت ماه به دور زمین و حرکت ظاهری سالانه خورشید حول محور زمین، پذیرفته ترین سامانه اندازه گیری زمان را تشکیل داده اند. چون بررسی حرکت زمین، ماه و خورشید از جمله مطالعات نجومی است، از این روی، تعیین زمان و به تبع آن استخراج گاه شمار یا تقویم، در حکم شاخه ای از علم نجوم در‌آمد.

تکمیل تقویم جلالی توسط عمر خیام

گاه شمار هجری خورشیدی ( تقویم جلالی) که مورد استفاده ما ایرانیان است، ۶ مارس ۱۰۷۹ میلادی (پانزدهم اسفندماه ) توسط حکیم عمر خیام نیشابوری تکمیل و به تقویم جلالی معروف شده است، زیرا ‌در زمان حکومت جلال الدین ملکشاه سلجوقی تنظیم شده بود. گاه‌شماری جلالی‌ بر اساس‌ گاه‌شماری یزدگردی‌ و نیز اختلاف‌ اول‌ فروردین‌ در گاه‌شماری یزدگردی‌ با موضع ‌اصلی‌ خورشید و زمان‌ دقیق‌ ورود آن‌ به‌ نقطه‌ اعتدال‌ بهاری ‌طراحی‌ شده‌ است‌.

تقویم جلالی، دقیق ترین گاهشمار

این تقویم را یکی از دقیق‌ترین گاه‌شماری‌ها دانسته‌اند، زیرا تا پیش از تنظیم تقویم جلالی، «کبیسه»ها یا حساب نمی‌شدند و یا ‌به شکلی در تقویم جای می‌گرفتند که مشکلاتی را پدید می‌آورد؛ بنابراین، آنچه ‌گاه تقویم جلالی را برجسته کرده است، شیوه محاسبه کبیسه‌هاست. چنان که می‌دانیم هر سال ۳۶۵ روز و پنج ساعت و ۴۸ دقیقه و ۴۹ ثانیه است و منظور از کبیسه همین پنج ساعت و اندی است که منجمان از قدیم در این فکر بوده‌اند که با آن چه کنند. در دوره ساسانی، پس از هر ۱۲۰ سال، یک سال را به صورت چرخشی ۱۳ ماهه حساب می‌کردند. به این معنا که پس از ۱۲۰ سال اول، فروردین دو ماه و بعد از ۱۲۰ سال دوم، اردیبهشت دو ماه و به همین ترتیب تا اسفندماه در نظر گرفته می‌شد تا کبیسه محاسبه شود. پس از اسلام این کار به فراموشی سپرده شد و در نتیجه، بین سال عرفی و سال حقیقی اختلاف به وجود آمد؛ به طوری که دیگر نوروز، یعنی اول فروردین، با اول بهار مطابقت نداشت. این بود که جلال‌الدین ملک‌شاه از گروهی از اخترشناسان که خیام جوان در رأس آن‌ها بود، خواست که این مشکل را برطرف کنند. آن‌ها وقتی که رصد کردند، دیدند که ۲۱ روز از سال طبیعی جلو افتاده‌اند، یعنی متوجه شدند که روز نوروز آن‌ها در ۲۱ فروردین واقع شده‌‌ و به همین دلیل، آن‌ها در سال ۴۵۸ هجری سال خود را ۲۰ روز عقب کشیدند.

 تقویم جلالی به استناد پژوهش محققان و گفته‌های اخترشناسان، دقیق‌ترین گاه شمار جهانی است. در برابر تقویم اروپایی که در هر ۲۵۰۰ سال یک روز خطا دارد، تقویم جلالی در هر ۱۰ هزار سال یک ثانیه خطا دارد.

‌همچنین سال قمری در هرسال ده روز با سال حقیقی اختلاف دارد که موجب اختلالات و اشکالات زیادی در محاسبات می شد، اما با اختراع تقویم جلالی ‌و استفاده از آن، این مشکل برطرف شد.

منبع: تابناک

این مطالب را نیز ببینید!

در باره فلسفه عزاداری امام حسین (ع)بیشتر بدانیم- پایگاه اینترنتی دانستنی در ایران

در باره فلسفه عزاداری امام حسین (ع)بیشتر بدانیم

قرن هاست که از شهادت مظلومانه امام حسین (ع) و یاران باوفایش می گذرد و قرن هاست که شیعیان یاد و خاطره این واقعه جانسوز را با برپایی مراسم عزا بخصوص در ماه محرم، زنده نگه داشته اند. برای پی بردن به اهمیت و فلسفه عزاداری امام حسین (ع) توجه به چند نکته ضروری است:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *