صفحه اصلی / محیط زیست و منابع طبیعی / ساختمان سبز، سازگار با محیط زیست
ساختمان سبز، سازگار با محیط زیست- پایگاه اینترنتی دانستنی ایران

ساختمان سبز، سازگار با محیط زیست

#ساختمان_سبز #دانستنی #بیشتر_بدانیم

ساختمان سبز روندی است که با محیط زیست و حفظ منابع زمین درطول عمر ساختمان سازگار می‌باشد. از خود ساختمان گرفته تا طراحی، ساخت و ساز، بهره‌برداری، نگهداری، تعمیر وتخریب آن با محیط‌زیست همگام بوده، ساخت آن نیازمند همکاری متقابل اعضای تیم طراحی می‌باشد. معماران و مهندسین و خریداران در هر مرحله از تکمیل پروژهٔ ساختمان سبز درتلاشند تا توسعه دهنده و تکمیل کنندهٔ طراحی کلاسیک ساختمان باشند تا از نظر صرفهٔ اقتصادی، ماندگاری و تأمین آسایش در سطح بالایی قرار گیرد. اگرچه تکنولوژی روز به طور پیوسته توسعه یافته تا تکمیل کنندهٔ فعالیت‌ها در ساخت ساختمانی سبز تر باشد. ساختمان‌های سبز طراحی شده‌اند تا از تأثیر کلی محیط ساخته شده، از طریق:

  • مصرف مفید انرژی، آب و دیگر منابع

  • محافظت از سلامت محیط‌زیست و بهبود کارایی کارکنان

  • کاهش اسراف، آلودگی و تخریب محیط‌زیست

بر سلامت انسان و محیط زیست بیفزایند.

مفهوم مشابه، ساختمان طبیعی (natural Building) می‌باشد، ساختمانی که معمولاً زیر بنای کوچک تری دارد و هدف اصلی آن استفاده از مواد اولیهٔ طبیعی بومی موجود در ناحیه می‌باشد. دیگر موضوع‌های مرتبط، طراحی زیست مدار(sustainable design)و معماری سبز(green architecture) می‌باشد. زیست مداری به معنای بر طرف ساختن احتیاجات نسل حاضر بدون به خطر انداختن توانایی نسل‌های‌های آینده درتأمین نیازهایشان است. اگرچه بعضی از برنامه‌های ساختمان سازی سبز به عمل مقاوم‌سازی بناهای موجود اهمیت نمی‌دهند. اصول ساختمان سبز به راحتی می‌تواند در فعالیت‌های مقاوم‌سازی ساختمان‌های موجود همچون ساخت سازه‌ای جدید تعبیه شوند. خدمات دولتی ایالات متحده طبق گزارشی در سال ۲۰۰۹ میلادی , ۱۲ ساختمان با طراحی پایدار و قیمتی کمتر و کمترین میزان مصرف انرژی بنیان نهاده است.

کاهش اثرات منفی زیست محیطی

هدف فعالیت ساختمان سازی سبز کاهش تأثیرات منفی زیست محیطی ساختمان‌ها می‌باشد. بنابر این نخستین قانون در این راستا آن است که سبز ترین ساختمان ساختمانی است که ساخته نشده باشد. ساختمان سازی جدید اغلب زیربنای یک ساختمان را کاهش می‌دهد در نتیجه نساختن ساختمان برساختن ساختمانی سبز ارجحیت دارد. قانون دوم: تا حدی که ممکن است ساختمان باید کوچک باشد. قانون سوم: به پراکندگی (تمایل شهرها به پراکندگی بطور نا منظم) کمک نکند. فرقی ندارد چه اندازه بر روی پشت بام فضای سبز ایجاد کنید و یا ازچند پنجرهٔ دو جداره در ساخت ساختمان استفاده نمایید، در صورتی که شما به پراکندگی کمک نمایید در رسیدن به مقصودتان شکست خورده‌اید. محل‌های متراکم به روستاها و فضاهای سبر ترجیح داده می‌شوند. ساختمان‌ها در برابر مساحت عظیمی از زمین مسئول هستند. مطابق با آمار منابع ملی حدود ۱۰۷ میلیون هکتار از زمین‌های ایالت متحده در حال توسعه می‌باشند. آژانس بین‌المللی انرژی طی نشریه‌ای تخمین زده است که ساختمان‌های موجود ۴۰٪ از کل انرژی مصرفی زمین و ۲۴٪ از کل تولید گاز کربن دی اکسید می‌باشند.

هزینهٔ ساخت و بازدهی

بیشترین مورد نقد شده در بنای ساختمان‌های دوست دار محیط زیست، هزینهٔ آن می‌باشد لوازم و ابزار جدید و تکنولوژی‌های مدرن هزینهٔ بیشتری در بر دارند. هزینهٔ حق بیمهٔ اغلب ساختمان‌های سبز کمتر از ۲٪ می‌باشد اما بازده آن ۱۰ برابر کل عمر ساختمان است. ضعف بین اطلاع دربارهٔ هزینه‌های پیش رو در مقابل هزینهٔ چرخهٔ زندگی می‌باشد. پس انداز پول با استفاده مؤثرتر از آب و برق که موجب کاهش هزینهٔ قبض انرژی می‌شود، امکان‌پذیر است.

منبع: ویکی پدیا

این مطالب را نیز ببینید!

حفظ محیط زیست-آگاهی مصرف-درست مصرف کنیم

حفظ محیط زیست

برخورداری از جامعه سالم و محیط زیستی پاک و عاری از آلودگی حق هر شهروندی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *