صفحه اصلی / سبک زندگی / تاریخ و جامعه / آزادگان، تندیس‏ هاى استقامت‏
آزادگان، تندیس‏ هاى استقامت‏- پایگاه اینترنتی دانستنی ایران

آزادگان، تندیس‏ هاى استقامت‏

#آزادگان #تندیس‏#استقامت‏ #دانستنی #بیشتر_بدانیم

آزادگان، تندیس‏ هاى استقامت ایران، پس از سال‏ ها اسارت در زندان‏ ها و اسارتگاه هاى مخوف رژیم بعث عراق، در روز ۲۶ مرداد سال ۱۳۶۹ قدم به خاک پاک میهن اسلامى خود گذاشتند. آزادگان، با ایمان راسخ خود در برابر همه فشارهاى جسمى و روحى دشمنان ایستادند و روابط اجتماعى جامعه کوچک اردوگاهى خود را بر پایه اخلاق حسنه بنا نهادند و از شکنجه‏ هاى مزدوران بعث، هراسى به خود راه ندادند. آزادگان، صبورتر از سنگ صبور و راضى‏ ترین کسان به قضاى الهى بودند. اینان سینه ‏هایى فراخ‏ تر از اقیانوس داشتند که از همه ‏جا و همه‏ کس بریده و به خدا پیوسته بودند. آزاده نامیده شدند چون از قید نفس و نفسیات رهایى یافته بودند.

و امروز یادآور بازگشت غرورآفرین مردان و زنان آزاده ‏اى است که پس از تحمل سال‏ ها شکنجه و دورى از عزیزان خویش، به وطن بازگشتند و به انتظار میلیون ‏ها ایرانى پایان دادند. در این روز، شکیبایى مادران، پدران، همسران و فرزندان این آزادمردان به‏ بار نشست و سال‏ هاى نگرانى و شوق دیدار به پایان رسید و وعده الهى تحقق یافت: «و بشر الصابرین»

خانواده های آزادگان، تبلور صبر و پایداری

نه تنها استقامت آزادگان در اردوگاه‏ هاى دژخیمانه رژیم بعث، بلکه صبر و پایدارى خانواده ‏هاى این عزیزان ستودنى است. عرصه پر برکت دفاع مقدس، صحنه حضور مردان و زنان با ایمانى بود که با پیروى از تعالیم عالیه اسلام و تحت رهبرى حکیمانه حضرت امام خمینى(ره) توانستند حماسه ‏اى به‏ یادماندنى و جاودان از خود به یادگار بگذارند. اینان اگرچه در بازگشت از اسارت، مقتدا و امام خویش را ندیدند، اما با نایب بر حق وى میعادى همیشگى بستند و بر عهد خویش با خون شهیدان پایبند ماندند. آزادگان دلاور و سرافراز با الهام از مکتب انسان‏ ساز اسلام و سیره ائمه اطهار و با درس ‏گرفتن از زندگى انقلابى و حماسه‏ ساز حضرت زینب(س) که اسوه صبر و پایدارى بود، توانستند دوران دشوار اسارت را پشت سر نهند و شکوه مقاومت و سرافرازى را بر صحیفه درخشان ایران اسلامى ثبت کنند. بی شک سال ‏ها محرومیت این سروقامتان تاریخ باعث شد که آنان امروز بیش از هر فرد دیگرى در مسیر سبز موفقیت گام بردارند و الگو، اسوه و افتخار میهن خویش باشند.

درباره علاقه شدید آزادگان به امام راحل، مى ‏شنویم که: یک روز افسر عراقى از اسیر مجروحى که یک بسیجى پانزده ساله بود، پرسید: تو چه اندازه پدر و مادرت را دوست دارى؟ گفت: به اندازه چشمانم. پرسید: خوب تو که بسیجى هستى، رهبرت خمینى را چقدر دوست دارى؟ گفت: امام خمینى قلب من است، او را به اندازه قلبم دوست دارم. انسان بدون چشم مى ‏تواند زندگى کند، اما زندگى بدون قلب، ممکن نیست.

امام راحل چه زیبا و شایسته در توصیف فرزندان خود فرموده‏ اند: «اسرا در چنگال دژخیمان خود سرود آزادى و آزادگان جهان آن‏ را زمزمه مى‏ کنند». آرى، آنان نه تنها اسیر نبودند؛ بلکه آن ‏ها دور از هرگونه وابستگی ها و دلبستگی ها بودند و نداى آزادمردى را به گوش همه جهانیان رساندند.

منبع: پایگاه اطلاع رسانی آزادگان ایران

این مطالب را نیز ببینید!

آغاز هفته دفاع مقدس- پایگاه اینترنتی دانستنی ایران

آغاز هفته دفاع مقدس

در 31 شهریور 1359 رژیم بعثی عراق با تصمیم و طرح قبلی و با هدف برانداختن نظام نوپای جمهوری اسلامی جنگی تمام عیار را علیه ایران اسلامی آغاز کرد. رئیس جمهور عراق با ظاهر شدن در برابر دوربین‌های تلویزیون عراق، آغاز تجاوز رژیم بعثی به خاک ایران را اعلام کرد. هرسال 31 شهریور تا ششم مهرماه به عنوان هفته دفاع مقدس نامگذاری شده است.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *